Hilas Otel

Çelik İnşaat

Sıcak gelişme! ABD'ye gönderildi..

Adalet Bakanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sivil imamlarından Hakan Çiçek'in, örgütün elebaşı Fetullah Gülen'le darbe girişiminin yaşandığı gün ve öncesinde doğrudan görüştüğünü ortaya koyan yeni delilleri ABD'ye gönderdi.

Sıcak gelişme! ABD'ye gönderildi..

Akıncı Üssü çevresindeki arazide  bulunan ve örgütün sivil imamlarından Kemal Batmaz ile Hakan Çiçek'e ait olduğu  belirlenen cep telefonlarında darbe girişiminin emir ve talimatının FETÖ elebaşı  Gülen tarafından verildiğine yönelik yeni delillere ulaşıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma  kapsamında ele geçirilen yeni delillere göre, darbenin planlayıcılarından olan  Çiçek, "Eczacı Abdi" kod adlı örgüt üyesi aracılığıyla Gülen'le, cep telefonundan  çeşitli programlarla doğrudan görüştü.

"Eczacı Abdi"nin kimliğine ulaşıldı

Yapılan incelemeler sonrasında "Eczacı Abdi" kod adlı örgüt üyesinin  de gerçek kimliğine ulaşıldı.

Çiçek, darbe hazırlıkları çerçevesinde ABD'de bulunduğu 23 Haziran  2016'da "Eczacı Abdi" kod adlı örgüt üyesine, "Öğlen görüşme olur mu, H. ile"  şeklinde mesaj gönderdi. Çiçek, aynı gün Fetullah Gülen'le görüştü.

Sivil imam Çiçek ile "Eczacı Abdi" kod isimli örgüt üyesi arasındaki  görüşme içeriklerine göre, terörist başı Gülen, darbe girişiminde bulunulan 15  Temmuz 2016 günü saat 20.00'den itibaren sürekli bilgilendirildi. Gülen, darbe  girişimine yönelik talimatları da aktardı.

Yeni bir bağlantı deşifre edildi

Çiçek'in, Pensilvanya'da Gülen'le birlikte yaşayan ve telefonuna "Hkn  Ada Avukat" olarak kaydettiği başka bir kişiyle daha iletişim kurduğu belirlendi. 

Görüşmeler, teknik takibe takılmamak için internet tabanlı  uygulamalardan gerçekleşti.

Sivil imam Kemal Batmaz'ın ise örgütün hava kuvvetleri imamı Adil  Öksüz'ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım'ın davet mektubu üzerine 11-13 Temmuz  2016'da ABD'de bulunduğu tespit edildi. Böylece, davet mektubunun, Batmaz'ın  gerçek ziyaret amacını gizlemek amacıyla gönderildiği de ortaya konuldu.

Öte yandan Batmaz'ın kullandığı e-mail adreslerinin de yer aldığı  teknik bilgiler ele geçirildi.

İade talebi tekrarlandı

Adalet Bakanlığı, FETÖ elebaşı Gülen'in darbe girişiminin emrini  verdiğini ve yönettiğini ortaya çıkaran yeni delilleri ABD Adalet Bakanlığına  gönderdi.

Bakanlık, ABD Adalet Bakanlığı ile Çiçek'in Gülen'le görüşmelerini,  Batmaz'ın bağlantılarını tamamen ortaya çıkaran söz konusu yeni delilleri  paylaştı.

Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından ABD  Adalet Bakanlığına gönderilen yazıda, Türkiye'nin terörist başı Gülen'e yönelik  iade talebi tekrarlandı.

Yazıda, "Türk adli makamlarının tespitleriyle Gülen'in 15 Temmuz  silahlı darbe teşebbüsündeki rolü hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde ortaya  konulmuştur. Bu nedenle iki ülke arasında yürürlükte olan 'Ceza İşlerinde  Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşması'nda belirtilen bütün  şartları ziyadesiyle karşılayan iade taleplerimizin bir an evvel ülkeniz adli  makamına tevdiini ve iadeye ilişkin yargısal sürecin başlatılmasını bekliyoruz."  ifadelerine yer verildi.

Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER