banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1337

Peş peşe flaş açıklamalar!

banner1357

24 Haziran seçimlerinden galibiyetle ayrılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok ülke lideri tarafından seçim zaferi nedeniyle tebrik edildi. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ise federal hükümet ve gelecek Türk hükümeti arasındaki çalışma ortamının yapıcı ve verimli olacağına inandıklarını söyledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Türkiye'nin NATO ittifakı için önemli bir ülke olduğunu ifade ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçim zaferi ve seçime yüksek katılım nedeniyle tebrik edeceğini açıkladı.

SON DAKİKA 25.06.2018, 14:14
75
Peş peşe flaş açıklamalar!
banner1353

Birçok dünya liderinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ettiği bildirildi.

ALMANYA

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, federal hükümet ve gelecekteki Türk hükümeti arasındaki çalışma ortamının yapıcı ve verimli olacağına inandıklarını söyledi.

Seibert, Berlin'deki Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'deki seçimleri kısaca değerlendirdi.  Hükümetin Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığıve parlamento seçimlerini izlediğini ve dikkate aldığını belirten Seibert, “Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan geçici sonuçlara göre bu başkanlık seçimini kazandı. AK Partive MHP'den olusan ittifak parlamentoda çoğunluğu sağladı.” dedi.  Seibert, Türkiye-Almanya ilişkilerine ilişkin, “Her iki ülke hükümetleri, yani federal hükümet ve gelecekteki Türk hükümeti arasındaki çalışma ortamının yapıcı ve verimli olacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçim başarısından dolayı tebrik edeceğini açıkladı. Lüksemburg'da düzenlenenAvrupa Birliği (AB) Dışişleri Konseyi öncesinde gazetecilere açıklamada bulunan Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tekrar seçilmesinden dolayı tebrik edeceğim. Aynı zamanda Türk halkını da seçimlere yüksek katılımından ötürü tebrik ediyorum." dedi.  Türkiye'nin NATO için "çok önemli bir müttefik" olduğuna dikkati çeken Stoltenberg, ülkenin sadece coğrafi açıdan stratejik öneme sahip olmadığını, aynı zamanda terörle mücadelede kilit rol oynadığını belirtti.

RUSYA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'deki erken seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre oyların yüzde 52.5'ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti.

Rusya meclis alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın yeniden seçilmesinin Suriye barış süreci dahil olmak üzere Rusya ve Türkiye´nin işbirliğinin kilit konularında öngörülebilirliği sağlayacağını duyurdu.

Slutskiy gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türkiye Rusya için önemli bir partner. Ortak çabalarla Suriye'de terörle mücadele ediyoruz, bölgede güvenliğin sağlanması için adımlar atıyoruz. Bu nedenden dolayı Recep Tayyip Erdoğan´ın yeniden seçilmesi Suriye barış süreci başta olmak üzere Rusya ve Türkiye´nin ilişkilerinin kilit noktalarında ön görülebilirlik sağlayacak" dedi.

Slutskiy, Türkiye'de seçimlerin en az seviyede ihlal varlığında özgür ve demokratik geçtiğinin altını çizdi. 

KAZAKİSTAN

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

İRAN

İran Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayımlanan yazılı mesajda  Ruhani, "Cumhurbaşkanlığı seçimindeki zaferiniz ve tazelediğiniz güvenoyu  münasebetiyle zati âlinizi, sevinç ve mutlulukla kutlarım." ifadelerine yer  verildi.

Ruhani mesajında şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığınızın yeni döneminde güçlü tarihi, kültürel ve dini  bağları bulunanİran ve Türkiye'nin iyi komşuluk, karşılıklı saygı ve ortak  çıkarlar çerçevesinde bölge veİslam dünyasıyla ilgili işbirliği, bölge  sorunlarının çözümü, istikrar ve barışın güçlenmesi konularında dostane  ilişkilerin güçlenmesini ümit ediyorum. Allah'tan zâtınız ile dost ve kardeş  Türkiye halkının saadet ve mutluluğu için dua ediyorum."

Türkiye'ye dün akşamdan bu yana çok sayıda ülkeden tebrik mesajı geldi. Resmi tebrik gönderen ülkeler Belarus, Sırbistan, Venezuela, Irak, Azerbaycan, Bosna Hersek,Arnavutluk, Filistin, Katar, Kosova, Bahreyn, Bulgaristan, Somali, Makedonya, Sudan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Libya, ve Tunus.

UKRAYNA

Poroşenko, sosyal medya hesabı Twitterüzerinden yaptığı açıklamada,  “Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı tebrik  ediyorum. Halkın güveni ve yeni güç yetkisi Türkiye’nin daha da gelişmesi ve Türk  halkının refahı için ilave yollar açacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, “Ukrayna, Ukrayna-Türkiye stratejik  ortaklığının geliştirilmesi ve işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda  azimlidir.” ifadelerini de Ukraynaca, Türkçe ve İngilizce olarak paylaştı.

Kaynak:Gazetevatan

Yorumlar (0)