banner1518

banner1567

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Mehmet Şimşek'ten piyasalar için çok önemli açıklama!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Son dönemde ciddi dalgalanmalar var, bunları iyi anlamak ve sakin şekilde paniklemeden resmi doğru okumak çok önemlidir" dedi.Şimşek, enflasyonun eninde sonunda tek haneye indirileceğini söyledi.

Son Dakika 22.11.2017, 11:50
59
Mehmet Şimşek'ten piyasalar için çok önemli açıklama!

Bloomberg HT'nin bu yıl ikincisini düzenlediği Türkiye Ekonomi Zirvesi başladı. Zirvenin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, piyasalarda dalgalanmaların yaşandığını, bu süreçte sakin kalmak gerektiğini söyledi.


Şimşek'in konuşmasından satır başları şöyle:

Türkiye piyasalarında son dönemde ciddi dalgalanmalar var, sakin şekilde paniklemeden resmi doğru okumak çok önemli. Kamu borcuna baktığımızda döviz kuruna ve faizlere olan duyarlılığı azalmış durumda.

Harcama kısıntılarına gidiyoruz, vergi politikasıyla da bunu destekliyoruz.

Bankacılık sektörü makul düzeyde kârlı, sermaye biriktirmeye devam ediyor. Türkiye iddia edildiği gibi ciddi bir borç yüküyle karşı karşıya değil.

ABD ve AB ile yaşanan sorunlar geçicidir. Şoklara karşı bir yıla kadar aslında reel sektör de hazırlıklı.

Türkiye kapsayıcı bir büyüme içinde. Şu anda 7 temel reform kulvarımız var. Birincisi eğitim. Eğitimde kalite sorunu var.

Türkiye'de yatırımlar aslında makul düzeyde, ama maalesef bunların önemli bir kısmı inşaata gidiyor.

Vergiyi taban yayacak, dolaylı vergiyi azaltacak çok önemli bir reform Meclis'te. Kamu harcamaları yeniden yapılandırılacak.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)