İnternete sansür iddialarına hükümetten net cevap!

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Meclisten geçen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayını bekleyen düzenlemeyle, internetteki bireysel paylaşımlara sansür gelmediğini söyledi.

İnternete sansür iddialarına hükümetten net cevap!

Meclisten geçen, internet yayınlarına RTÜK denetimi getiren düzenlemeyle denetimin nasıl olacağı ve sansür yorumları hakkında Işık şunları  söyledi:

"İnternet yayınlarına RTÜK denetimi demek, kapsamı çok çok genişletmek olur.RTÜK’ün görev alanı, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayıncılıkla sınırlı. Youtube, Facebook, Instagram gibi bireysel yayıncılıklarla ilgili bir durum yok. 'İnternete sansür geliyor' demek doğru değil. Kişilerin kendi yaptığı iletişim RTÜK’ün görev alanı dışında. Kamuoyuna böyle sunuldu ve bu büyük haksızlık.RTÜK’ün radyo ve televizyon dışında hiçbir yetkisi yok. Video paylaşımını denetleyecek diye bir şey yok. Bilgisizlikten ya da art niyeten kaynaklanıyor bu yorumlar. Karasal, uydu ve kablodaki radyo ve televizyon yayınları denetleniyorsa, internet ortamında da radyo ve televizyon yayınları yapanlar lisanslanacak. Kanunda açık net hüküm var. Cumhurbaşkanının onayı sürecindeki kanunun 84. madde 4. fıkrasıında,  'Bireysel iletişim bu madde kapsamında değerlendirilemez' deniyor..."

Bir takım uygunsuz görüntülerin; içki ve sigara gibi, televizyonda görünmemesi durumu internet için de geçerli olacak mı?

"Bu diziyi yapanlar, yapım sürecinde RTÜK'ün kurallarını biliyorlar. RTÜK bu noktada herhangi bir yeni denetim mekanizması getirmiyor. Var olan kriterler, internet üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığı yapan şirket ve kurumlar için de geçerli olacak.

RTÜK'ün görev, yetki ve sorumlulukları aynı. Kanuni boşluktan yararlananlar vardı. Uydu yayınındaki dizide ağıza alınmayacak küfür ve ifadeleri RTÜK denetiminden dolayı verilemezken, aynı dizi internette yayınladığında her türlü şeyi verebiliyorlar. RTÜK''ün de oraya bakıp bakmaması noktasında bir boşluk vardı, o giderildi."

Kaynak: Haber7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127