banner1223

FETÖ'nün kriptolu mesaj arşivi bulundu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kriptolu haberleşme ağı "Falcon" mesajlarının saklanmasına yönelik şifreyle giriş yapılan özel not defteri uygulaması geliştirdiği belirlendi.

FETÖ'nün kriptolu mesaj arşivi bulundu

FETÖ'nün şifreli haberleşme ağı "Falcon"dan iletilen mesajların, kriptolu not defteri programı sayesinde saklanmasının sağlandığı ortaya çıktı.
 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, örgütün 15 Temmuz 2016'daki darbe  girişiminin ardından kullandığı şifreli haberleşme programlarından Falcon'un  özelliklerine ve mesaj içeriklerine ulaşıldı.
 
Örgüt üyeleri, cep telefonlarına kurulan Falcon'u kamufle etmek için  elektronik, spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü sağlayan programın simgesini  kullandı.
 
FETÖ üyeleri programa, verilen "ID"ler üzerinden giriş yaptı. Örgüt  üyeleri birbirlerini bu program üzerinden ekleyerek iletişim kurdu.
 
Örgüt tarafından Falcon'dan gönderilen mesajların 48 saat içinde  otomatik silinmesinin ardından mesajların ve talimatların saklanması için özel  not defteri uygulaması geliştirildi.
 
"Cryptnote" adlı uygulamanın deşifre olmasının önüne geçmek için meşru  bir uygulamanın simgesini ve adını kullanan örgüt, üyelerin cep telefonlarına  özel geliştirdiği programı yükledi.
  
Şifreyle giriş
 
Örgüt üyeleri bu programa Falcon'da olduğu gibi verilen şifrelerle  giriş yaptı. FETÖ mensupları, Falcon'dan gönderilen talimatları bu uygulamaya  kaydederek gerek görüldüğünde tekrar okunması için sakladı.
 
Düzenlenen operasyonlar ve yürütülen soruşturmalarda FETÖ'nün kriptolu mesaj arşivi olan not defteri uygulamasındaki mesajların içerikleri de deşifre edildi.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148