banner1361

banner1496

banner1499

banner1334

Eski yarbayın üstünde bu not bulundu

banner1357

FETÖ'nün sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski yarbayın üstünde cezaevine götürülürken "teslimiyet, sabır ve zafer" yazılı motivasyon notu bulundu.

SON DAKİKA 20.06.2018, 11:57
46
Eski yarbayın üstünde bu not bulundu
banner1353
banner1375

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi ve Genelkurmay"çatı" davasının sanığı eski  kurmay yarbay Savaş Kabaklı'nın cezaevine götürülürken yapılan üst aramasında,  defterinin arasında "iman, teslimiyet, rıza, sabır ve zafer! Vesselam" yazılı not  ele geçirildi. 

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Genelkurmay "çatı" davasının  sanığı Savaş Kabaklı'nın duruşmanın ardından cezaevine götürülürken infaz koruma  memurları tarafından kapıda yapılan üst aramasında, defterinin arasına saklanmış  savunma içeriğiyle ilgisi olmayan bir not bulundu.

Cezaevi yönetimi, Kabaklı'nın üzerinde ele geçirilen "iman,  teslimiyet, rıza, sabır ve zafer! Vesselam" ifadelerinin yer aldığı not hakkında  Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Başsavcılığın talimatıyla ifadesi alınan Kabaklı, duruşmaya çıkmadan  önce SincanCezaevi Kampüsündeki nezarethanede beklerken notu bankın üzerinde  gördüğünü ve kimse sahiplenmediği için alıp defterinin arasına koyduğunu iddia  etti.

Yazıların özlü sözler olduğunu düşündüğünü ve savunmasında kullanmak  için yanına aldığını savunan Kabaklı, "Ben yazının devamını okumamıştım. Notta  geçen 'iman, teslimiyet, rıza, sabır ve zafer! Vesselam' ifadelerini görseydim,  almazdım." ifadelerini kullandı.

Notu, kimin ne amaçla yazdığını bilmediğini iddia eden Kabaklı,  kendisinin FETÖ ve darbe teşebbüsüyle alakası olmadığını savundu.

Soruşturma sonucunda Başsavcılık, Kabaklı'nın üzerinde bulunan notun  cezaevinde bulunan örgüt mensuplarının moralini yüksek tutmak, motivasyonlarını  artırmak ve örgütün çözülmesini engellemek amacıyla yazıldığını belirleyerek,  şüpheli hakkında "silahlı terör örgütü üye olmak" suçundan fezleke hazırladı.

Örgüt mensuplarının FETÖ elebaşına olan bağlılıklarını  hikayeleştirerek anlattıkları ortaya çıkan notta, şu ifadeler yer alıyor:

"Epiktetos topaldı. Bir gün sahibi (efendisi) bir kıskaçla onun  bacağını burkarak eğleniyordu. Epiktetos yavaşça ona 'Bacağımı kıracaksın' dedi.  Efendisi eğlencesini ilerleterek sonunda bacağını kırdı. Epiktetos, bu kez  soğukkanlılıkla 'Kıracağınızı söylemiştim. İşte kırdınız.' dedi.

Hepsi bu... Ne kızma, ne bağırma, ne isyan, ne de hakaret. Sadece bir  durum tespiti. Sahibine bu kadar teslim olmuş ve onun kendi üzerindeki  tasarrufuna bu kadar razı olmuş bir köle, bir kul hiç şikayet eder mi? Kendinin  topal oluşunu sorgularken bile bin iman ve teslimiyet içindedir."

Notta, FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklananları motive etmek için  ileride örgütün sözde zafer kazanacağı imasını içeren, "Hiçbir ilahi mesuta  ulaşamamış bir kölenin sahip olduğu rıza ve teslimiyet duygusundan ders alarak  içinde bulunduğumuz binlerce ya da bir kez yaşanan tarihi süreci yaşayabiliriz.   İman, teslimiyet, rıza, sabır ve zafer! Vesselam." ifadeleri dikkati çekti.

FETÖ'nün "yurtta sulh konseyi" üyeleri arasında

Kabaklı'nın, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde "Anayasal düzeni  ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ortadan kaldırmaya  veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından yargılanmasına devam  ediliyor.

9 Mayıs'daki duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan cumhuriyet  savcısı, Kabaklı'nın da arasında bulunduğu sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin  15Temmuz'da yurt genelinde şehit edilen güvenlik güçleriyle vatandaşların  ölümünden sorumlu tutulması ve 252 kez ağırlaştırılmış müebbetle  cezalandırılmasını istedi.

Savcı, 2 bin 558 sivil vatandaş ile 177 güvenlik personelinin  yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle aynı sanıkların 55 bin 880 yıl hapis  cezalandırılmalarını da talep etti.

gazetevatan

Yorumlar (0)
banner1474
18°
açık
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 03:55
Güneş 05:34
Öğle 12:45
İkindi 16:35
Akşam 19:46
Yatsı 21:18