banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Erdoğan: Güçlü Türkiye sözü veriyoruz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Meclis'i kanun çıkarma konusunda altını çiziyorum; tek merci haline getiriyoruz. Birileri diyordu ya, 'Meclis işlevsiz kalacak' alakası yok. Tek kanun yapma, çıkarma merci Meclis'tir. Cumhurbaşkanının böyle bir yetkisi asla yok

SON DAKİKA 31.05.2018, 09:10
Erdoğan: Güçlü Türkiye sözü veriyoruz!
banner1343

Bütçe dışında Meclis'e kanun teklifi veya tasarısı götürme hakkı olmayan cumhurbaşkanı partisi çoğunlukta bile olsa yasama organı ile mesafesini korumak zorundadır. Yasama ile yürütmenin dengeye kavuştuğu bu ortamda yargının da tarafsız, bağımsız bir şekilde çalışması hiç şüphesiz çok daha kolay olacaktır. Hepinizin çok iyi bildiği bu işleyişi tekrar ederek, Türkiye'nin yeni dönemde ideal düzeydeki güçler ayrılığına biraz daha yaklaşacağını belirtmek istiyorum" dedi.

'GELİN BU İMKANI HEP BİRLİKTE DEĞERLENDİRELİM'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Devlet Protokolü İftarı"nda konuştu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine değinen Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Meclis'i kanun çıkarma konusunda altını çiziyorum; tek merci haline getiriyoruz. Birileri diyordu ya, 'Meclis işlevsiz kalacak' alakası yok. Tek kanun yapma, çıkarma merci Meclis'tir. Cumhurbaşkanının böyle bir yetkisi asla yok. Bütçe dışında Meclis'e kanun teklifi veya tasarısı götürme hakkı olmayan cumhurbaşkanı partisi çoğunlukta bile olsa yasama organı ile mesafesini korumak zorundadır. Yasama ile yürütmenin dengeye kavuştuğu bu ortamda yargının da tarafsız, bağımsız bir şekilde çalışması hiç şüphesiz çok daha kolay olacaktır. Hepinizin çok iyi bildiği bu işleyişi tekrar ederek, Türkiye'nin yeni dönemde ideal düzeydeki güçler ayrılığına biraz daha yaklaşacağını belirtmek istiyorum.

'GÜÇLÜ TÜRKİYE SÖZÜ VERİYORUZ'

Tüm temsilcileri bugün aramızda olan bu üç erkin mensuplarından yeni yönetim sisteminin uygulamasına destek vermelerini özellikle rica ediyorum. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği büyük dönüşümden ülkemizin hedeflerine ulaşarak çıkması konusunda büyük bir imkandır. Gelin bu imkanı hep birlikte değerlendirelim, Türkiye'yi 2023 hedeflerine hep birlikte ulaştıralım. 24 Haziran seçimlerinde milletimize güçlü Meclis, hükümet, Türkiye sözü veriyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminde tarihimizde ilk defa 'ölsek de buradayız' diyerek darbecilere direnen Meclisimizin yine tarihimizde ilk defa darbecilerin değil milletin yanında saf tutan yargımızın itibarını yükseltmek hepimizin boynunun borcudur" diye konuştu. 

'TERÖRLE MÜCADELE SONUNA KADAR SÜRECEK'

Erdoğan, "Son yıllarda ardı ardına yaşanan yaşadığımız hadislerin birbirinden bağımsız olmadığını akıl ve izan sahibi herkes gayet iyi biliyor. Her şeye rağmen ülkemizi, bölgemizde yaşanan çalkantıların dışında tutmayı başarmış olmamız bile çok önemlidir. Bununla kalmadık bölgemizdeki kardeşlerimizin en büyük yardımcısı, destekçisi biz olduk. Türkiye'nin altında kalacağının sanıldığı sorunların bir süre sonra ülkemizin uluslararası alandaki en büyük gücü haline dönüşmesi millet ve devlet olarak hep birlikte ortaya koyduğumuz vakur duruşun eseridir. Üzerimize salınan terör örgütlerini birer birer hezimete uğratarak sadece güvenliğimizi sağlamak ile kalmadık yeni imkânların da kapılarını açtık. Türkiye kendisine yönelik tehditleri sınırları ötesinde karşılayabilecek diplomatik ve askeri kabiliyete sahip bir ülke haline geldi. Terör meselesini ülkemizin gündeminden tamamen çıkarana kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

'ŞİMDİ HEDEF 10'A GİRMEK'

Ekonomiye ilişkin Erdoğan, "Ekonomi de önem ve öncelik verdiğimiz alanlardan biridir. G-20'de 17. Ülke olmak rastgele bir olay değildir. Şimdi hedef 10'a girmek. Hem maliye hem para politikalarında hedeflerimize uygun bir disiplin, istikrar ve dirayet ile hareket ederek ulaşacağız. Ülkemizin önünün kesilmeye çalışıldığı her dönemde harekete geçirilen o kur silahını aldığımız ve alacağımız tedbirler ile etkisiz hale getirmekte kararlıyız. Terör örgütlerinin içeride ve dışarıda nice güçlerin engelleyemediği Türkiye'nin yükselişini, ekonomi politikalarımızı hedef alan sabotajlarda da kesinlikle durdurmayacaklarıdır. Devlet yönetmek ekip işi ortak akıl ister. Bunu önümüzdeki günlerde ekranlarda ayrıca sizlere göstermek istiyorum. Seçimlerin hemen ardından tüm meselelerin üzerine kararlı bir şekilde giderek sorunları çözeceğiz" açıklamasında bulundu. 

DHA

Yorumlar (0)
20°
açık
Namaz Vakti 22 Eylül 2019
İmsak 04:50
Güneş 06:15
Öğle 12:32
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:59