banner1223

Çiftlik Bank soruşturmasında flaş gelişme

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Çiftlik Bank sistemine ilişkin diğer illerde başlatılan soruşturmaların tek elden yürütülebilmesi amacıyla ilgili başsavcılıklara yazı gönderdiği ortaya çıktı. Söz konusu yazıda, Çiftlik Bank sistemi aracılığıyla 31 Temmuz 2016 tarihinden bu yana 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığının tespit edildiği belirtildi

Çiftlik Bank soruşturmasında flaş gelişme

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Çiftlik Bank'a  yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, sistem aracılığıyla 31 Temmuz 2016  tarihinden bu yana 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira  toplandığının tespit edildiği öğrenildi. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Çiftlik Bank sistemine ilişkin  başlatılan soruşturmaların tek elden yürütülebilmesi amacıyla konuyla ilgili  soruşturma yürüten diğer başsavcılıklara yazı gönderdiği ortaya çıktı.

Söz konusu yazıda, gelir getirme vaadiyle vatandaşlar adına para  karşılığı açılan sanal hesaplardan oluşan ve ayrıca fiilen çiftlikler de  oluşturulup gelir getirdiği iddia olunan Çiftlik Bank adlı sistemin kurucuları  hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suç örgütüne üye olma", "bilişim  sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle dolandırıcılık" ve "suçtan  kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından yürütülen soruşturmanın  sürdüğü belirtildi.

Soruşturma kapsamında sulh ceza hakimliklerinin kararlarıyla şirket  yetkilileri hakkında yurt dışına çıkış yasağı getiren adli kontrol tedbirleri  uygulandığı kaydedilen yazıda, bu sistem sayesinde birikip suçtan elde edildiği  anlaşılan 3 milyon 90 bin 340 liraya, ayrıca belirlenen 16 şüpheli ile sistemde  işlem yapan 3 firmanın malvarlıklarına da el konulduğu bilgisi verildi.

Yazıda, SPK ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerince düzenlenen  raporlara göre söz konusu sistemin Mehmet Aydın tarafından kurulan  "www.ciftlikbank.com" adlı internet sitesi üzerinden işletildiği, sistemin ilk  dönemde Aydın'ın kişisel hesapları üzerinden, daha sonra yine aynı şahsın sahibi  olduğu Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık Ltd. Şti. unvanlı firma  üzerinden işlediği, yine Mehmet Aydın ve kardeşiFatih Aydın'ın pay sahibi olup  KKTC'de kurulan Famegame Software Ltd. Şti. unvanlı şirketin de sistem bünyesinde  faaliyet gösterdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Mevcut verilere göre şüphelilerce kurulan internet sitesinde sisteme  yatırım yapan 132 bin 222 ayrı katılımcı bulunduğu belirtilen yazıda, ayrıca  sistemde yatırım yapmayan 388 bin 99 kişinin daha mevcut olduğu aktarıldı.

ÇİFTLİKBANK SORUŞTURMASI: 3 MİLYON LİRAYA EL KONULDU

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çiftlikbank'a yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 16 şüpheli ile sistemde işlem yapan 3 firmanın malvarlığına ve sistemden elde edilen 3 milyon 90 bin liraya el konulduğu öğrenildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çiftlikbank'a yönelik olarak yürütülen, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Suç örgütüne üye olmak", "Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle dolandırıcılık" ve "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında şirket yetkililerin hakkında işlem yapıldığı ve haklarında yurtdışına çıkış yasağı konulduğu öğrenildi.

Soruşturma kapsamında suçtan elde edildiği gerekçesi ile 3.090.340,02 TL,  16 kişi ve 3 firmanın malvarlığına el konulduğu öğrenildi. Soruşturma kapsamında ilgili firmanın tesislerine el konulduğu ve tesislerde bulunan canlı hayvanların bakımının da atanan yediemin tarafından yürütüldüğü belirti.

Gazete VATAN

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2018, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148