banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Bu bir ilk! Mezarlıkta sınav yapıldı, geçenlere bu kartı verdiler

banner1357

Adana'da, mezarlıklarda kendilerini ''hoca'' olarak tanıtan bazı kişilerin vatandaşların dini duygularını istismar etmelerini önlemek amacıyla yapılan sınavda başarılı olanlara yaka kartı verildi.

SON DAKİKA 14.06.2018, 12:56
16
Bu bir ilk! Mezarlıkta sınav yapıldı, geçenlere bu kartı verdiler
banner1353

Adana Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğünce kent merkezindeki 5  mezarlıkta sınav yapıldı.

Mezarlık cami imamlarınca gerçekleştirilen sınavlarda, Kur'an-ı Kerim  okumada başarılı olanlara  "Mezarlıklarımızda Kur'an okumasında sakınca  bulunmamaktadır" yazılı yaka kartı verildi. Sınavda Başarı sağlayamayanlar  güvenlik görevlileri eşliğinde mezarlıktan uzaklaştırıldı.

Asri Mezarlık'ta görevli cami imamı Yunus Can, Kur'an-ı Kerim'i yanlış  okuyanlara tepki gösterdi.

Sınava gelen birçok kişinin yıllardır mezarlıklarda Kur'an okuyarak  para kazandığını belirten Can, şunları söyledi:

"En azından bir Yasin suresini tevhidiyle beraber okumak için niye  gayret etmiyorsunuz. Gerçekten içler acısı bir durum. Kelime hatası yapıyorsunuz.  Orada bir noktasını yanlış okursanız, sizin açınızdan çok büyük bir vebal olur.  Rahmetten çok azaba neden olacaksınız. Dolayısıyla böyle olmaz. Burada kırılmaca,  küsmece olmasın, sıkıntı var yani."

Adana Büyükşehir Belediyesi Cenaze Nakil Şube Müdürü Bekir Durmaz da  gazetecilere yaptığı açıklamada, Asri, Buruk, Kabasakal, Akkapı ve Küçükoba  mezarlıklarında sınav yapıldığını belirtti.

Bazı kişilerin vatandaşları dini yönden istismar ettiğini ifade eden  Durmaz, "Ramazan Bayramı'nda, arefe gününden başlamak üzere mezarlıklarımıza  kabir ziyaretlerine gelen vatandaşlara, bazen hoca görünümlü insanlar gelip dua  okuyor. Biz de bunu önlemek için Adana İl Müftülüğünden izinle cami imamımızla  sınav yapıyoruz." dedi.

Durmaz, sınavı geçenlere yaka kartı dağıttıklarını söyleyerek, "Yaka  kartı olmayanların mezarlıklardan insanları rahatsız etmesine müdahale etmiyoruz.  Vatandaşların ailelerinin kabirlerini daha rahat ziyaret etmelerini sağlıyoruz.  Yaka kartı dağıttıklarımızın dışındakileri dışarı göndereceğiz. Mezarlığa  bırakmayacağız onları." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)