banner1518

banner1567

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Askerlik sisteminde değişiklik!

Temel askerlik sistemi değişiyor.

Son Dakika 10.02.2019, 17:30
162
Askerlik sisteminde değişiklik!

Temel askerlik bir ay, kısa dönem altı ay; uzun dönem dokuz veya 12 ay olacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, MSB'nın hazırladığı taslakta 3 ay olan temel askerlik eğitimi süresini uzun bulduğu ve sürenin kısaltılmasını istediği belirtiliyor. 

İşte taslaktaki bazı maddeler...

- Temel askerlik eğitimi bir ay, kısa dönem altı ay, uzun dönem askerlik süresinin dokuz veya 12 ay olacağı belirtiliyor.
- Askere gidecek olanlar, bir aylık temel askerlik eğitimini aldıktan sonra belli bir ücret karşılığında askerliklerini tamamlamış sayılacaklar.
-Böylece bedelli askerlik uygulaması kalıcı hâle getirilecek.
- Bedelli miktarının asgari ücrete endekslenmesi veya yedek subayların askerlik süresi içinde aldıkları ücrete göre bir rakam belirlenmesi formülü tartışılıyor.
- Bedellide yaş kriteri olmayacak.

-Üniversite mezunu olmasına rağmen yedek subaylığa uygun olmayanlar, isterlerse askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilecek.
-Üniversite mezunlarından er olarak askerlik yapacakların süresinin altı ay, yedek subay veya yedek astsubay olan üniversite mezunlarının askerlik süresinin ise dokuz veya 12 ay olması planlanıyor.
- Yeni sisteme göre askerlerin, askerlik süresi boyunca eş ve çocuklarının da genel sağlık sigortası kapsamına alınması öngörülüyor.
- Meslek lisesi mezunları veya belli meslek grupları için askerliklerini çalışarak tamamlama imkânı da getirilecek. Askerde mesleğini icra edeceklere ücret ödemesi de yapılacak.
- Askere almalar, TSK'nın yıllık 500 bin er ve erbaş ihtiyacının altına düşmeyecek şekilde planlanacak.

Yorumlar (0)