baskaynak Final Okulları cemre
 
5s dikey akın HRS Ajans

Son 581 Yılın En Uzunu! Önemli Saatler Başladı

featured

Son 581 Yılın En Uzunu! Önemli Saatler Başladı Dünya tarihi bir ana şahitlik ediyor. Son 531 yılın en uzun ay tutulması başladı

NASA’ya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kunduz Ayı olarak bilinen Kasım dolunayı, Cuma günü erken saatlerde 3 saat 28 dakika boyunca dünyanın gölgesinde kalacak.

NASA, Ay’ın tamamen dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı “neredeyse tam tutulma” olarak niteliyor. ABD’de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı başladı.

TARİHİ GÖKYÜZÜ OLAYI
NASA, Ay’ın tamamen dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı “neredeyse tam tutulma” olarak niteliyor. Bu tarihi gökyüzü olayı, Kuzey Amerika’nın tamamı tarafından izlenebilirken Güney Amerika’nın batı yarısında, Asya’nın kuzeydoğu bölgesinde ve Avustralya’nın doğusunun da bir bölümünden görülebilecek.

TÜRKİYE’DEN GÖRÜNMEYECEK
Bu tarihi gök olayı Kuzey Amerika’nın her yerinden görülebilirken, Güney Amerika’nın batı yarısından, kuzeydoğu Asya’dan ve doğu Avustralya’nın bazı bölümlerinden de görülebilecek. Ay tutulması Türkiye’den görülemeyecek.
Gökyüzü gözlemcileri, güneş tutulmasından farklı olarak, ay tutulmasına bakmak için özel gözlüklere gerek olmadığını söylüyor.

‘KANLI AY’ OLARAK DA NİTELENDİRİLİYOR
Kasım dolunayı, kunduzların bu ayda kış hazırlığı yapmasından dolayı Kızılderili almanağında “Kunduz ayı” olarak bilinirken Ay tutulması sırasında ortaya çıkan kırmızı görüntüsü nedeniyle “Kanlı Ay” olarak da isimlendiriliyor.

2021’İN SON TUTULMASI
Perşembeyi cumaya bağlayan gece yaşanacak Ay tutulmasının 2021’in son Ay tutulması olduğu kaydedildi. Bir sonraki Ay tutulması 16 Mayıs 2022’de gerçekleşecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.