doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Sokak Hayvanlarına Yardım Etmenin 7 Yolu

Sokak Hayvanlarına Yardım Etmenin 7 Yolu
Daha Fazla Göster

Sokak Hayvanlarına Yardım Etmenin 7 Yolu Sokaklarımızda yaşam mücadelesi veren masum hayvanlara yardım etmenin yollarını öğrenerek onların şansı olmaya ne dersiniz?

16274763650.71421400 Güncel

Modern yaşam, mevsimsel geçişler, yükselen sıcaklık değerleri, hava ve su kirliliği gibi birçok faktör her geçen gün sokak hayvanlarının yaşam alanını sınırlandırmaya devam ediyor. Sokak hayvanları sıcak yaz aylarında başta susuzluk olmak üzere, beslenme, barınma ve korunma noktasında yardıma ihtiyaç duyuyor. İşte, yaz döneminde sokak hayvanlarına yardım etmenin yollarından bazıları;

1. EN ETKİLİ YÖNTEM: SAHİPLENMEK
Sokak hayvanlarına yönelik farkındalık bireysel ve toplumsal anlamda son dönemlerde artış gösteriyor. Sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve belediyeler sokak hayvanlarının bakımına ve beslenmesine yönelik birçok çalışmayı eş zamanlı yürütüyor. Uzmanlara göre sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve korunma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında en etkili yöntem onları sahiplenmek.

2. ALO 153 HATTI
Sokak hayvanlarının sağlık ve tıbbı müdahale ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik Türkiye genelinde belediye ekiplerine bağlı ALO 153 çağrı merkezi bulunuyor. Temeli 1990’lı yıllarda atılan ALO 153 destek hattı, sokak hayvanlarının yanı sıra yaşlılar ve engelli bireyler için de hizmet sunuyor.

3. STK’LARA ÜYE OLMAK
Ülkemizde sokak hayvanlarını korumaya yönelik birçok sivil toplum kuruluşu ve gönüllü organizasyonlar bulunuyor. Sokak hayvanlarının haklarını korumak için çalışan sivil toplum kuruluşları ve gönüllü organizasyonlar çeşitli bağışlar ve desteklerle varlığını sürdürüyor. Ayrıca bu yapılar her geçen gün gönüllü çalışanlara ve desteğe ihtiyaç duyuyor.

4. ERKEN İHBAR HAYAT KURTARACAK
Geçtiğimiz günlerde kabul edilen ve kısa bir süre sonra yürürlüğe girmesi beklenen hayvan hakları yasa tasarısı, sokak hayvanlarına yönelik birçok hakkın hukuki boyutuyla tanınmasına olanak sağladı. Tasarı ile sokak hayvanlarına yönelik kötü niyetli davranışlar, psikolojik ve fiziksel şiddet ile çeşitli suçların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Tasarı ile birlikte hayvanlar artık canlı statüsünde yer alıyor ve yasa istenmeyen durumlara karşı şikayet edilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

5. SAHİPLENDİRME AĞLARI
Son dönemlerde büyük bir ivme kazanan “Satın alma, sahiplen!” kampanyası ile birlikte sokak hayvanlarının yuva bulmasında önemli ölçüde yol kat edildi. Bunun yanı sıra dijitalleşmenin de etkisiyle çeşitli sahiplendirme ağları ve uygulamalarının sayısı ve kullanıcı sayısı artmaya başladı. Sahiplendirme ağları ve uygulamaları üzerinden sokak hayvanlarını sahiplenmek veya sahiplendirmek oldukça kolay bir hal aldı.

6. BİR KAP SU VE BİR KAP MAMA
Sokak hayvanlarının beslenme probleminin önüne geçmek amacıyla yakın geçmişte başlatılan bir kap su ve bir kap mama hareketi gün geçtikçe katılımcı sayısını ve etkisini arttırmaya devam ediyor. Ayrıca kamu ve özel sektör, farklı pilot bölgelerde plastik atıkların toplanmasını amaçlayan ve plastik atıklar karşılığında sokak hayvanlarına yiyecek ve su sağlayan mama otomatlarını kullanmaya başladı. Bir yandan çevre temizliği ve geri dönüşüm gibi kavramların desteklenmesi amaçlanırken, diğer yandan sokak hayvanlarının ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.

7. TEMİZ YAŞAM ALANLARI SAĞLAMAK
Sokak hayvanlarının doğası her geçen gün biraz daha zarar görüyor. Sokakların temizliği sokak hayvanlarına uygun yaşam alanları oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda sokak hayvanlarının sağlıklarının korunmasında da önemli bir rol oynuyor. Temizlik çalışmalarının yanı sıra gönüllü hayvan severlere de bu noktada büyük iş düşüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir