İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın, Samsun Medya Grubu'nun gündeme getirdiği YEDAŞ'ın üreticiye kestiği cezalarla ilgili Meclis Başkanlığı'na sunduğu önerge, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

Samsun Medya Grubu'na açıklamalarda bulunan Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, tarlalarını elektrik sayacını taşıyarak sulama yaptığı gerekçesiyle, YEDAŞ'ın çiftçilere 10 bin lira ceza kestiğini öne sürmüştü. Bu konuyla ilgili İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’ın, Meclis Başkanlığı'na sunduğu "Tarımsal sulama yapılan tarım arazilerinde, her tarlaya ayrı bir elektrik sayacı ve abonelik uygulamasının tarımsal üretimdeki olumsuz etkileri" hakkındaki önerge AK Parti ve MHP'nin oyları ile reddedildi.

'BU UYGULAMADAN VAZGEÇİLMELİDİR'

YEDAŞ’ın aldığı son karar gereğince tarımsal sulama yapılan arazilerde her tarla için ayrı bir elektrik sayacı bağlanmasının ve abonelik yapılmasının zorunlu hale geldiğini ifade eden Bedri Yaşar; bu uygulama ile üreticiler için yıllık elektrik faturası ödemesi yerine aylık elektrik fatura sistemine kapı aralandığını söyledi. Her tarla için ayrı ayrı abonelik yaptırmayanlara cezaların kesilmeye başladığını söyleyen Bedri Yaşar; bu uygulamanın devam etmesi durumunda Samsunluların ya tarlalarını sulamaktan vazgeçeceklerini ya da üretimi bırakacaklarını vurguladı. Yaşar konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Her tarla için ayrı elektrik sayacı ve abonelik hizmeti yalnızca bir tarla için 400 metre kablo kullanıldığında sadece 25 bin TL kablo ücreti, 10 adet direk için 13 bin 500 direk ücreti ödenmektedir. Bunun yanında üretici, 5 bin TL abonelik ücretine, 670 TL DSİ kuyu aplikasyon ücretine katlanmak zorunda kalacaktır. Bir tarla için üreticinin ve çiftçilerin cebinden toplamda 44 bin 170 TL para çıkmış olacaktır. Bir tarla için bile bunu uygulamak mümkün değildir. Tarımsal üretim maliyetleri iyice artmış ve üreticinin ve tüketicinin belini bükmeye başlamıştır. Benzine 1 yılda yüzde 224,motorine yüzde 238 oranında zam yapılmıştır. Gübre yüzde 600, ilaç yüzde 233, tohum yüzde 110 artmıştır. YEDAŞ bu uygulamadan ve üreticilere ceza kesmekten vazgeçmelidir.”

 SALIPAZARI BARAJI NE OLDU?

Konuşmasında; ayrıca son dönemlerde yaşanan sel felaketlerinden Samsun’un da nasibini aldığını da belirten  Yaşar; bunun önüne geçmek için 2017 yılında Terme Çayı üzerinde bir baraj kurulması planlandığını; ancak temeli atılan barajda bir arpa boyu yol alınamadığını söyledi. Yaşar; Samsunluların büyük bir felaket yaşamaması için barajın biran evvel tamamlanması gerektiği konusunda hükümeti uyardı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan Kanal S'ye övgüler  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan Kanal S'ye övgüler