Skolyozun sekiz belirtisi

Değerli okurlarım bugünkü yazımızda halk arasında omurga eğriliği olarak bilinen, tıp dilinde skolyoz olarak isimlendirilen hastalıktan bahsedeceğiz.

Skolyoz, omurganın göğüs (thoracic )veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz)

Skolyoz, toplumda yaklaşık %2 ila 4 oranında görülür. Bunlardan çok büyük bir kısmı düşük dereceli eğriliklerdir. Kız çocuklarda erkek çocuklara gore yaklaşık 8-10 kat daha sık görülebilir. Omurgasında eğriliği olan kişilerin ancak yüzde 10’unda skolyoz, tedavi gerektirecek dereceye ilerler. Düzenli egzersiz yapma, sırt kaslarını güçlü tutma, kondisyonu artırma ve daha fit olma skolyoz takibinin ve tedavisinin hemen her basamağında yeralan vazgeçilmez öğelerdendir.

Skolyoz idiopatik (nedeni bilinmeyen; nöromusküler (kas iskelet sistemi kaynaklı; doğuştan (konjenital)  olabilir.

BELİRTİLERİ

Omurganın yana doğru eğriliği

Omurganın yan ve öne doğru eğriliği

Bir omuzun (sağ-sol) öne ilerlemesi

Omuz ve kalçaların simetrik durmaması

Birinci eğriliği karşılayıcı ikinci bir eğri varlığı

Sırt veya bel ağrısı

Nefes darlığı, yorgunluk

Öne doğru eğildiğinde hörgüç belirtisi

TEDAVİ

Skolyozun tedavi siskolyoza neden olan hastalığa ve kişide oluşan skolyoza gore değişkenlik gösterir. Yani bazı hastalar için tedavi süreci doğal akışında devam ederken (klinik takip, korse); kimi hastalarda ise kişinin tedaviye verdiği cevap skolyozun türüne gore değişe bilmektedir. Skolyoz çocukluk ve ergenlik döneminde büyüme ile ilerleme göstermektedir. Yani, omurganın eğriliği daha da artmaktadır.

Tüm bu sebeplerden dolayı skolyoz için tüm durumlara uygulanabilecek doğru ve tek bir tedavi seçeneği yoktur. Skolyozun tanı aldığı yaş, eğriliğin yeri ve derecesi, skolyozu oluşturan sebepler, muayene bulguları ve radyolojik tetkiklerden alınan veriler dikkatlice incelenerek, yani skolyoz için yapılacak tedavi ‘kişiselleştirilerek’ hastadan hastaya değişecek şekilde özenle uygulanmalıdır. Fizik tedavi desteği alınması, yüzme, barfiks çekilmesi faydalı olabilir.

Yeni gelişmeler ışığında büyüme sürecinde olanhastalar için uzayabilen uyumlu tıbbi cihazlar ile eğrilik 6 aylık kontrollerde düzeltmeye devam edilebilmektedir.

Skolyozdan şüphe edildiğinde mutlaka doktorunuza başvurmanızı önerir sağlıklı huzurlu günler dilerim. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
mail
mail - 1 yıl Önce

yazarlara mail adresi açsanız fena olmaz. mesela bu konuyla ilgili soru sormak yada yorum yapmak istesek fena da olmaz...

banner650

banner826