Yeni parti için tarih verdi!

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan Etyen Mahçupyan, Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın da adının geçtiği yeni parti iddiaları için tarih verdi.

Yeni parti için tarih verdi!
banner1314

Eski Başbakan Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan yazar Etyen Mahçupyan'ın, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le eski ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın kuracakları öne sürülen yeni parti için sonbaharda harekete geçeceklerini söyledi.

Yeni parti kuracakları öne sürülen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski ekonomi Bakanı Ali Babacan'a dair haberler dünya gündeminde de yer bulmaya başladı. The Economist'te yer alan ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi partisi içinde bir isyanla karşılaşabilir’ başlıklı makalede, Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın sonbaharda harekete geçeceği ifade edildi. Ayrıca aynı makalede açıklamalarına yer verilen Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan yazar Etyen Mahçupyan, Gül ve Babacan’ın yeni parti için bu yılın başında hazır olduğunu ama 31 Mart yerel seçimlerinin sonrasını bekleme kararı aldıklarını söyledi. Mahçupyan, “Sonbaharda harekete geçecekler” idedi.

'AK PARTİ İÇİN KAYBETMEK UTANDIRICI OLACAK'

The Economist'in ise böyle bir adıma ilişkin  gelişmelerin, İstanbul’da tekrarlanacak belediye başkanlığı seçimine bağlı olduğu yorumunu yaptığı görüldü. Dergi, “Erdoğan için ülkenin en büyük kentini ilk seferde kaybetmek acı vericiydi. Üç ay içinde ikinci defa kaybetmek ise bir meşruiyet krizine yol açacak kadar utandırıcı olabilir. AK Parti içinde kendisini eleştirenler, seslerini yükseltme cesaretini bulabilir” ifadelerini kullandı.

Economist dergisi, Türkiye’de yeni bir muhafazakâr partinin AK Parti desteğinde kayda değer bir hasar yaratmasının beklenmediğini belirtse de, “Erdoğan bu girişimi en başından engelleyebilir. Fakat hayata geçerse, partisi içinden karşılaştığı en ciddi meydan okuma olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 21:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312