banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1334

banner1324

Süleyman Soylu: Suriyelilere İstanbul kaydı kapalı

banner1357

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Göç Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Soylu, 'İstisnaların dışında İstanbul'da Suriyeli kaydı almıyoruz. Suriyeli kaydına İstanbul kapalıdır.' dedi.

SİYASET 06.07.2019, 13:38
1187
Süleyman Soylu: Suriyelilere İstanbul kaydı kapalı
banner1353
banner1375

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Göç Değerlendirme Toplantısı'nda Suriyelilere yönelik açıklamalarda bulundu. Soylu, 2011'den bugüne yaşanan Suriye ve Orta Doğu kaynaklı göç hadisesinde, Türkiye'nin ciddi bir mesai harcadığını, bu konuyu hem doğru hem de vicdanlara uygun şekilde yönetebilmek için önemli bir gayret ortaya koyulduğunu kaydetti.

Ülkemizde 3.6 milyon Suriyeli olduğunu belirten Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün ülkemizde 3,6 milyonu geçici koruma kapsamında Suriyeli olmak üzere yaklaşık 4,9 milyon yabancı insan bulunmaktadır. İstanbul'daki kayıtlı Suriyeli sayısı 546 bin 296'dır. Bunlar elbette ki büyük rakamlardır ancak Türkiye, devlet olarak bunu yönetme kabiliyetine sahiptir ve buna ilişkin önemli bir gayretin içindedir. Burada asıl sorun, düzensiz göçün önlenmesidir. Gerek Orta Doğu'dan gerekse Afrika üzerinden gelip Avrupa'ya geçmek için çok ciddi bir düzensiz göç baskısı var ve bu giderek artmaktadır."

Vatandaşların göç konusuyla ilgili şikayetleri ve eleştirileri konusunda çözümler üretildiğini belirten Soylu, şöyle konuştu:

"Öncelikli hedefimiz, özellikle büyükşehirlerimizde, İstanbul'da düzensiz göçmenler konusuna eğilmek olacaktır. Yani hiç kimse kayıtsız kuyutsuz ortalıkta gezinemeyecektir. Kaçak göçmen çalıştırma, kaçak işportacılık gibi faaliyetlere müsaade edilmeyecektir. Keza gettolaşmanın da önüne geçilmeye çalışılacaktır. Kaçak göçmen olarak gelip de mahallelerde dükkan kiralayıp 20 kişinin bir dükkanda gecelediği durumlar kamu düzeni açısından kabul edilemez. Özellikle iş yeri, fabrika sahiplerine sesleniyorum. Kaçak adam çalıştırıyorsunuz, onları fabrikalarda yatırıyorsunuz, sonra da yangında bedeli de yanarak, o kaçak göçmenler ödüyor. Buna da müsaade etmemiz mümkün değildir. Kamu düzeninin ortadan kaldıran, huzursuzluk getiren hiçbir anlayışa, haksızlığa, bir dükkanı 20 kişiye 12 saat, diğer 20 kişiye 12 saat yatırmak için kiralayan ve bundan para elde eden, gayriinsani bir şekilde kiralayanların vicdanlarının sorgulanmaya açılmasını istiyorum. Bu sadece bir kesimin meselesi değil, toplumsal meseledir."

"İstanbul Suriyeli kaydına kapalı"

Soylu, Suriyelilerin mobilitesini sınırlamak ve burada bir istismar alanı oluşmasının önüne geçmek amacıyla yol izin belgesi ve ikamet zorunluluğu getirildiğini belirterek, "İstisnaların dışında İstanbul'da Suriyeli kaydı almıyoruz. Suriyeli kaydına İstanbul kapalıdır." ifadelerini kullandı. Suriyelilerin topluma uyumu konusunda çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Soylu, 'Hiç kimsenin kendi anlayışını başkasına dayatmasına, yerleşik düzeni bozmasına müsaade etmemiz mümkün değildir.' diyen Soylu, hiçbir taciz olayına izin verilemeyeceğini, ancak bu konunun toplumun tahrik edilmesi için istismar edildiğini söyledi. 

Göç ve Suriyeliler meselesinin bir siyasi istismar aracı, siyasi rant malzemesi haline getirilmesine karşı olduklarını belirten Soylu, "Suriyeliler meselesini ne kadar bulandırırsak iktidara o kadar zarar veririz, anlayışı sağlıklı bir anlayış değildir. Bize yeniden bir Maraş, yeniden bir Çorum yaşatmak isteyen bir akıl, bugün yeni malzeme olarak Suriyelileri merkeze almıştır." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)