banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Sezai Temelli erken seçim için tarih verdi

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, hükümetin politikalarını eleştirerek "Bu tablo böyle devam ederse 2021'i bulmaz. 2020 seçim getirir" ifadelerini kullandı.

SİYASET 07.08.2019, 11:21
Sezai Temelli erken seçim için tarih verdi

AK Parti hükümetinin iç ve dış siyasetteki politikalarını ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli erken seçim sorusuna "Bu tablo böyle devam ederse 2021'i bulmaz. 2020 seçim getirir" dedi.

HDP'DEKİ ÖRGÜTSEL YENİLENME

"HDP'nin örgütsel olarak yeniden yapılanmasını tartışıyorsunuz. Neden böyle bir ihtiyaç duyuldu? Tespit ettiğiniz sorunlar nedir?" sorusuna yanıt veren Temelli şu sözleri kullandı:

"7 yaşına geldik. Bu 7 yılda Türkiye siyasetinde de bizde de birçok şey yaşandı. Bu 7 yılın en önemli siyasi öznesi HDP'ydi ama belki de bu 7 yılın en fazla yüküne, toplumsal maliyetine de HDP katlandı. İster istemez örgütsel yapımızda da belli sorunlar ortaya çıktı. Biri dışsal faktörler. Devletin HDP'ye yönelmesi dolayısıyla örgütsel yapımızda kan kaybı yaşandı. Eş başkanlarımızdan, il ilçe yöneticilerine 5 bin HDP'li cezaevinde. Öyle ki insanları siyaset yapamaz kılmak için 10 yıl geriye doğru tarayıp suç arıyorlar. Bu 7 yılda 9 seçim yaşadık. Yıpranan yapılarımız oldu. Bir diğer neden, biz çok yapılı bir partiyiz. Bu yapılarla başta kurguladığımız örgüt içi politik yaşamımızda değişimler gösterdi. Bileşen, ittifak hukukumuz siyasetin gelişimine bağlı olarak örgüt içi hayatı etkiledi. Tüm bunları değerlendirmemiz gerekiyordu. Geçmişin 7 yılını değerlendirip önümüzdeki 7 yıla, 10 yıla bakmamız, partiyi önümüzdeki sürece hazırlayacak şekilde yeniden yapılandırmak gerekiyor."

Yorumlar (0)