banner1518

banner1567

banner1526

banner1345

banner1576

banner1534

banner1581

Muhtarlık kaldırılacak, tek pusula olacak! İşte yeni sistem...

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı 'Büyükşehir' açıklaması sonrasında parti kurmaylarının harekete geçtiği belirtildi. Çalışmalarda büyükşehirlerde muhtarlık görevinin de kaldırılması planlanıyor. 

SİYASET 07.04.2019, 11:11 07.04.2019, 11:22
4716
Muhtarlık kaldırılacak, tek pusula olacak! İşte yeni sistem...

Seçim sonuçları sonrasında birçok şehirde belediye başkanlığının başka partiden, belediye meclisinin ise başka bir partiden olması nedeniyle yaşanabilecek sıkıntılar konusunda tartışmalar devam ederken, MHP lideri Devlet Bahçeli de geçtiğimiz günlerde yeni sistem önerisinde bulunmuştu. Bahçeli konuyla ilgili 'Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin” teklifinde bulunmuş, AK Parti de teklife sıcak yaklaşmıştı. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, MHP liderine önerisiyle ilgili “Sayın Bahçeli, kamu hizmetinin daha iyi verilmesi ve büyükşehir belediye başkanı ile ilçe belediye başkanı arasında, hizmet etme çalışmalarını, çabalarını sekteye uğratacak siyasal farklılıkların olmaması için, bu değerlendirmeyi yaptığı kanaatindeyim. Sayın Bahçeli, bir öneride bulundu. Bu çok kıymetlidir. Buna ilişkin çalışmalar yapılabilir ama bunlar ortak mutabakat ile yapılır.' demişti. 

MHP kurmaylarının, Bahçeli'nin açıklamaları üzerine harekete geçtiği ve daha önce AK Parti'nin de üzerinde çalıştığı büyükşehirler dışında kalan bazı illerin 'Bütünşehir' kapsamına alınmasını kapsayan taslak ile birlikte hazırlayacakları taslağı TBMM'ye getireceği ifade edildi.

Tek pusula

MHP kurmaylarının çalışmalarına göre, 30 büyükşehirde belediye başkan adayı ekibi ile birlikte seçime girecek. Oy pusulasısında büyükşehir belediye başkan adayının altında ilçe belediyelerinin başkan adaylarının da adı yazacak. Bu sayede başkan seçimi tek bir pusulada gerçekleştirilebilecek. Öte yandan MHP tarafından hazırlanacak 'Büyükşehir' yasasıyla beraber özellikle ilçe belediyelerinin yetkilerinin yeniden düzenleneceği, bu kapsamda da ilçe belediyelerinin yetkilerinin arttırılacağı söyleniyor.

Muhtarlığa son 

MHP'nin çalışmasında, büyükşehirlerdeki muhtarlıkların da kaldırılması söz konusu olurken, büyükşehirlerde muhtarların eskisi kadar etkin olmaması gerekçesiyle bir düzenleme yapılacağı iddia ediliyor. MHP'nin kurmaylarının ortaya koyacağı çalışmanın AK Parti kurmayları ile birlikte inceleneceği ve iki partinin birlikte bir görüşe varacağı, ardından da Büyükşehir tasarısının Kasım ayı içerisinde TBMM'ye getirilmesi bekleniyor.

Yorumlar (1)
Same 2 yıl önce
Sayin bahcelinin onerisi takdire sayandir muhtarlik islemleri tamami edevleten yapilabiliyor veya nufustan yapiliyor muhtarlik yuzunden butun aileler husumetli durumda kavgalar olumler husumetler secmen kaydirmalar butceye yuku kaldirilmasi zaruridir