banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Ekrem İmamoğlu: Mustafa Kemal Atatürk'ten vazgeçmedik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mevlüt Uysal'dan görevi devraldıktan sonra Saraçhane'de toplanan kalabalığa hitap etti. İmamoğlu, 'Ülkenin kurucu değerlerinden vazgeçmedik. Bu millette olan inançlarımızdan ve Mustafa Kemal Atatürk'ten vazgeçmedik.' dedi.

SİYASET 17.04.2019, 20:31 17.04.2019, 20:41 Ceylan
Ekrem İmamoğlu: Mustafa Kemal Atatürk'ten vazgeçmedik

Bugün saat 18:00 sularında Saraçhane'de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasına gelen ve Mevlüt Uysal'dan başkanlık koltuğunu devralan Ekrem İmamoğlu, binanın önünde toplanan kalabalığa hitap etti. İmamoğlu, 'Küskünlüklerinizi, ayrılıklarınızı her şeyinizi bir kenara koyun. Artık, iyi düşünce, pozitif bakış ve bu şehrin insanlarını kucaklayan anlayışa hep beraber sarılalım.' dedi.

Kimseyi ayırmayacağız

İstanbul'da yaşayanlar arasında herhangi bir ayrım yapmayacağını ifade eden İmamoğlu, konuşmasına herkesi selamlayarak başladı. İmamoğlu, "Hangi ırktan ve mezhepten olursa olsun, ayrım yapmadan yöneteceğiz. Bu şehre ve bu güzel insanlara barış getiriyoruz barış, sevgi ve saygıyı getiriyoruz. Bu şehirde yaşayan herkesi selamlıyorum. Kürdü, Türkü selamlıyorum. Bu şehrin Sünnilerini, Alevilerini selamlıyorum. Bu şehrin Hristiyanlarını, Ermenilerini, Rumlarını selamlıyorum." diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk'ten vazgeçmedik

Artık ötekileştirme olmadığını ifade eden İmamoğlu, ülkenin kurucu değerlerinden ve Atatürk'ten vazgeçmediklerini söyledi. İmamoğlu, 'Bu şehrin vicdanından, ahlak ve merhamet duygusundan asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bu şehrin ve bu ülkenin değerlerinden vazgeçmedik. Ülkenin kurucu değerlerinden vazgeçmedik. Bu millette olan inançlarımızdan ve Mustafa Kemal Atatürk'ten vazgeçmedik. Kendimi, bu şehrin gençlerine, çocuklarına adayacağım. Birbirimize selam vereceğiz. artık ötekisi, berikisi, kıyıda köşede kalanı yok. Artık, kaymak tabakası, varoşu yok. Haksızlığa ve hukuksuzluğa boyun eğmediğini, görevi boyunca da kimsenin hakkını yemediğini söyleyen İmamoğlu, "Sizin hakkınızı kimseye yedirmeyeceğim. Değerlerimiz, inançlarımız, ahlakımız, vicdanımız var. Bunlardan ayrılmayacağız. Size net olarak ifade edeyim. Küskünlüklerinizi, ayrılıklarınızı her şeyinizi bir kenara koyun. Artık, iyi düşünce, pozitif bakış ve bu şehrin insanlarını kucaklayan anlayışa hep beraber sarılalım. Kimsenin üşümesine fırsat tanımayalım. Kimsenin bu şehirde aç kalmasına fırsat tanımayalım.' dedi.

Bir kez daha Anıtkabir'e gideceğiz

İtiraz sürecinde Anıtkabir'e gitmesiyle ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı imzası atmasıyla eleştirilen İmamoğlu bir kez daha Anıtkabir'e gideceğiz ifadelerini kullandı. İmamoğlu, 'Her birinizin emeğine, birikimine ve tecrübesine mutlaka ihtiyacımız var. Size katılımcılık vaat ediyorum. Size şeffaflık, dünyanın en demokrat belediye başkanlığını vaat ediyorum. Çok çalışmamız lazım. Bugün görevi teslim aldık. Görev 16 milyon insan tarafından verildi. Yine bu şehrin insanları tarafından alınır. Bugün nasıl görevi teslim almışsak günün birinde biz de görevi bir başkasına layıkıyla teslim etmek isteriz. İhanet etmeden, bu şehri koruyarak, bu şehrin doğasına, havasına, tarihine ve suyuna sahip çıkarak. Bu şehri emanet alıp emanet edeceğiz. Benden önce bu şehre katkı sunmuş, emek vermiş, kendini adamış kim varsa tüm belediye başkanları şükranlarımı ve minnetlerimi sunuyorum. Ama geçmişten beslendiğimi her yerde söylüyorum. Allah'ım beni aileme mahcup etme, beni doğduğum bu topraklara mahcup etme, beni bu millete mahcup etme, beni bayrağıma, Cumhuriyete ve Atatürk'e mahcup etme. Dolayısıyla görevimizi yerine oturtalım, süreci netleştirelim ondan sonra hep birlikte bir kez daha Anıtkabir'e gideceğiz.' dedi.

Yorumlar (0)