banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

CHP'den 8 partiye: Gelin görüşelim

Yargı paketinin yeni yasama yılında ele alınması beklenirken, Cumhuriyet Halk Partisi, TBMM'de grubu ve temsilcisi bulunan partileri Adil Yargılama Hakkı konusunda toplantıya davet etti. 

SİYASET 15.08.2019, 16:34 Ceylan
CHP'den 8 partiye: Gelin görüşelim

CHP, yeni yasama yılında ele alınması beklenen yargı paketi konusunda 8 partiyi toplantıya çağırdı. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun koordine edeceği toplantıya AK Parti, MHP, HDP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, BBP ve TİP çağrıldı. Öte yandan Adalet Bakanlığı'na da toplantıya katılması için davet gönderildi.

PARTİLERE GÖNDERİLEN NOTUN İÇERİĞİ

Bilgilendirme notunda, "Adalet Bakanlığı tarafından Mayıs 2019'da yayımlanan Yargı Reformu Stratejisi Belgesi, adil yargılanma hakkının güvence altına alınabilmesi için yasal düzenlemenin acil bir gereklilik olduğunu ortaya koyduğu halde TBMM, herhangi bir düzenleme yapmadan tatile girdi. Yasa önerme yetkisi milletvekillerine ait olduğuna göre, siyasal parti ayrımı yapılmaksızın TBMM'de temsil edilen partilere mensup vekillerin ortak çalışmasıyla hazırlanacak bir yasa önerisi, adil yargı hedefine uygun düşecektir" görüşü yer aldı.
 

Yorumlar (0)