banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Binali Yıldırım: Kürtçe kurs açabiliriz

banner1357

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, TRT Haber ve TRT Kurdi Özel Yayını'nda konuştu. Yıldırım, ihtiyaç olması halinde İstanbul'da Kürtçe kurs açabileceklerini söyledi.

SİYASET 07.06.2019, 16:05
Binali Yıldırım: Kürtçe kurs açabiliriz
banner1353
banner1375

TRT Haber ve TRT Kurdi Özel Yayını'nda konuşan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, programda 'İstanbul'da Kürtçe dil kursu açmayı düşünür müsünüz?' sorusunu yanıtladı. Yıldırım, 'Böyle bir ihtiyaç olursa tereddütsüz Kürtçe kursu da açarız. Tamamen arz, talebe bağlı bir şey. Oradaki kırmızı çizgimiz şu, anadil zaten serbest. Birçok Kürtçe kurs var. Belediye de rahatlıkla açabilir, problem yok. Burada şu yanlışa düşmemek lazım. Kurs açmak, Kürtçe öğretmek, Kürtçe kitap yazmak, mahkemelerde savunma yapmak, Kürtçe avukatlık hizmeti almak, ana diliyle kendini ifade etmek ayrı bir şey, resmi dil olarak Kürtçe'yi teklif etmek ayrı bir şey. Bizim bunun tersini düşünmemiz söz konusu olmaz. Çünkü bu yolu biz açmışız, bu açılımı yapmışız. Burada kimlikleri, isimleri, bütün yasakları, kısıtlamaları, bu bölgenin hafızasını yok eden uygulamaları ortadan kaldıran iktidar biziz. Dolayısıyla bizi bunlarla test etmek, sınamak çok abes bir iştir.' diye konuştu.
.

Dersim açıklaması

Öte yandan Yıldırım Dersim konusunda da CHP'ye yüklendi. Yıldırım, "Dersim hadisesinden dolayı devlet adına özür dileyen bir iktidar var. Buna rağmen Dersim adını ağzına alamayan ve yaptıkları bu fahiş yanlışı bile ikrar edemeyen, kabullenemeyen bir CHP var" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı konuşmayı hatırlatan Yıldırım, "Bu ülkede bir Dersim hadisesi var. Dersim hadisesinden dolayı devlet adına özür dileyen bir iktidar var. Buna rağmen Dersim adını ağzına alamayan ve yaptıkları bu fahiş yanlışı bile ikrar edemeyen, kabullenemeyen bir CHP var. Burada yaşanan tezat, Kürtleri temsil ettiğini söyleyen partinin CHP ile ittifak halinde olması" dedi.
 

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 12 Aralık 2019
İmsak 06:12
Güneş 07:44
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40