banner1320

Ali Babacan ne kadar oy alır? İki anketçiden flaş açıklamalar

ANAR ve A&G anket şirketleri, yakın zamanda kurulması beklenen Ali Babacan'ın partisi hakkında açıklamalarda bulundu ve siyaset arenasındaki şansını değerlendirdi. 

Ali Babacan ne kadar oy alır? İki anketçiden flaş açıklamalar
banner1314

ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür, AK Parti'den istifa eden ve yeni parti kurma hazırlığında olan Ali Babacan'ın siyaset arenasındaki şansını değerlendirdi. Independent Türkçe'ye konuşan iki anketçi "Babacan AK Parti’yi karpuz gibi bölmez; yüzde 12’lik ‘beyaz sağ’ oyunu alır" yorumunda bulundu. ANAR Genel Müdürü Uslu, yeni partinin AK Parti'den önemli ölçüde oy alabileceği görüşünü dile getirdi. Uslu, 'beyaz sağ' olarak tanımladığı AK Parti seçmeni olan muhafazakar, eğitimli ve orta-yüksek gelir grubuna mensup kişilerin, Babacan'ın partisine destek vereceğini ifade etti. Uslu'ya göre, AK Parti oyunun %12'lik kısmını 'Beyaz sağ' olarak tabir ettiği kitleden alıyor. 

Adil Gür aynı fikirde değil

A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür ise, Uslu ile aynı fikirde değil. Gür, Babacan'ın partisinin resmiyet kazanmasının ardından yapılacak olan ilk araştırmaların önemli olduğuna vurgu yaparak, AK Parti'nin lider partisini olduğunu dile getirdi. Gür, 'Oy verenlerin ezici çoğunluğu, partiye değil Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor' ifadelerini kullanırken, Ali Babacan için şu ifadeleri kullandı:

'Görev başında olduğu dönemde, ekonomi alanında başarılı bir süreç geçirmiş ve yıpranmamış bir isim Ali Babacan. Babacan’ın geleceğinin, iktidarın önümüzdeki dönemde ekonomideki başarı veya başarısızlığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Babacan ve Gül hareketinin AK Parti’yi karpuz gibi ortadan ikiye böleceği veya üçte birini partiden koparacağı kanaatinde değilim.' 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300