banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Alevilere yapılan baskılar son bulsun - Samsun haberleri

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, "Tarihin çeşitli dönemlerinde yaşadıkları coğrafyalarda zulme, şiddete ve soykırıma uğramış olsalar da Aleviler, hep ezilenlerin yanında yer alarak hak, hukuk ve adalet anlayışından asla vazgeçmemişlerdir" dedi

SİYASET 11.08.2019, 10:50 11.08.2019, 10:58 Onur Nurdemir
Alevilere yapılan baskılar son bulsun - Samsun haberleri

Terme Sivaslılar Köyü Alevi Kültür Şenliği'ne katılan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, "Tarihin çeşitli dönemlerinde yaşadıkları coğrafyalarda zulme, şiddete ve soykırıma uğramış olsalar da Aleviler, hep ezilenlerin yanında yer alarak hak, hukuk ve adalet anlayışından asla vazgeçmemişlerdir" dedi.

Alevi inanç ve kültürünün, tarihin her döneminde şiddetle baskılanmaya çalışılmasına rağmen, Alevi kültür ve inancının yaşamasının en önemli sebebinin sağlam felsefi temellere dayanması olduğunu ifade eden Zeybek, "Şiddetin her türlüsünü yaşamış ve inancından asla vazgeçmemiş geçmişteki önderlerimizi saygı ve şükranla anıyorum. Alevi toplumunun yaşamış olduğu coğrafyalarda bundan sonrada şiddetle karşılaşmaları muhtemeldir. Şiddetin her türüne karşı olduğumuzu, hak, hukuk, adalet anlayışından asla vazgeçmeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesini isteriz" diye konuştu.

CEMEVLERİNE YASAL STATÜ VERİLSİN
Zeybek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Ülkemizde yaşayan Alevi toplumu, Cumhuriyet değerlerine bağlı, demokrasiyi içselleştirmiş, eğitim ve bilime önem veren, Atatürk ilkelerine bağlı, şiddetin her türüne karşı olan insanlardır. Bu değerlerden asla da vazgeçmeyeceklerine olan inancımız tamdır. Aleviler incinse de, incitmemeye özen göstermeye devam edecektir. 
Devletine ve değerlerine yürekten bağlı Alevi toplumunun da devletinden beklentileri vardır. Eşit yurttaşlık temelinde, cemevlerine yasal statü verilmesi ve temel inanç hizmetlerinin verilmesi, bu kültürün sonsuza dek yaşatılmasını istemektedirler."

Yorumlar (0)