banner1365

banner1345

AK Parti YSK Temsilcisi Özel'den ilk açıklama

banner1357

AK Parti'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, YSK'daki toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Özel, 'Bundan sonra kurul üyelerimiz bir ara karar alabilirler.' dedi.

SİYASET 22.04.2019, 21:55 Ceylan
AK Parti YSK Temsilcisi Özel'den ilk açıklama
banner1353

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, YSK'daki toplantının bitmesinin ardından kurul önündeki gazetecilere açıklamalarda bulundu. Özel, toplantının 14:00 itibariyle başladığını ifade ederek, 'Toplantı saat 14.00 itibariyle başladı. Biraz önce bitti. Bu süreç içerisinde bizim olağanüstü itiraz dilekçemiz vardı. Onun arkasından ek dilekçemiz vardı. Bunlar üzerinde bir görüşme bir sürecine başlamış olduk. Bugün bizim ilk defa sunmuş olduğumuz dilekçelerimiz tüm kurul üyelerine okundu daha sonra ben 2,5 saate yakın sunumda bulundum. Sunum içeriği dilekçemizin kısa bir özeti ve dilekçemizin içerisinde bulunan olaylar iddialar ayrıca dilekçemizin ekinde bulunan bütün belgeleri, bilgileri, 20 klasör evrakın içerisindeki tek tek kurul üyelerine gösterilerek, içi boş deliller olmadığı, kararın sonucu etkileyici belgeler bilgiler olduğunu ifade etmiş olduk. Hukuki görüşler elimizde vardı onları kurul üyelerine paylaştık. Süreci bu şekilde kendi açımızdan bitirdikten sonra diğer partilerin temsilcilerine de birer bizim diyeceklerimize karşı bir cevap hakkı verildi. Kurul üyeleri toptan bir değerlendirme usul hakkında bir karar vermek, ara kararlar hakkında nasıl bir işlem yapılacağı konusunda da yarın (Salı) toplanmak üzere toplantıyı erteledik.' dedi. 

CHP'nin itirazlarını hatırlarttı

Açıklamalarına devam eden Özel, CHP'nin 2014 seçimlerine itirazlarını hatırlatarak, '2014 yılında CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin kurul üyelerinin getirdiği 10 tane maddeyi yanlarına koyarak orada bir takım iddialarla bizimkilerin mukayesesini yapma imkanı oldu. Oradaki iddialarla bizimkiler uyuşmuyor.' ifadelerini kullandı. 

Özel, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bundan sonra kurul üyelerimiz bir ara karar alabilirler. Ara kararla bizim talep etmiş olduğumuz bilgileri, belgeleri ilçe seçim kurullarından, gerekirse savcılıktan istenebilecek. Göstermiş olduğumuz delillerimizi adreslerinden istenmesi noktasında, kurulun ara karar vermesini beklediğimiz bir süreci yaşayacağız diyebiliriz. AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçeye ilişkin sorulan soruyu da yanıtlayan Özel, “Olumlu olumuz bir yanması olduğunu söyleme noktasında değiliz. O iddiamızı dilekçede sunduk hukuki görüşlerimizi ileri sürdük. Çünkü 298 sayılı Seçim Kanunu'nun 8. maddesi açık; ‘Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar seçmen olamaz’ diyor. Danıştayın kararıyla da o kişilerin kamu hizmetlerinden yasaklı olduğu sabit olduğuna göre hem kanun metni var hem de Danıştay hükmü var. Kurulun ikisini örtüştürmeleri gerek ki, bu konuda taktir Yüksek Seçim Kurulunundur.” 

Yorumlar (0)
banner1363
21°
açık
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19