banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

AK Parti'nin İstanbul itirazı ne zaman sonuçlanır?

YSK tarafından olağanüstü itirazın mazbata verildikten sonra işleme alınacağı iddia edildi. 

SİYASET 17.04.2019, 16:57 Ceylan
AK Parti'nin İstanbul itirazı ne zaman sonuçlanır?

Habertürk'te konuşan Prof. Dr. Ersan Şen, İstanbul seçimlerine ilişkin itirazlar hakkında bilgi verdi. Şen, YSK'nın mazbatayı vermeden itirazı inceleyemeyeceğini açıklarken, 'YSK, olağanüstü itiraz olan dilekçeyi, mazbata verilmeden incelemeye alamaz. Ayrıca, seçilen aday mazbatasını almadan savunma yapamayacağı için, yine incelemeye alamaz.' ifadelerini kullandı. 

AK Parti'nin İstanbul seçimlerine yaptığı itirazı da değerlendiren Şen, '3 ay süresi var. 7 gün bilgi, belge toplayabilir. Diğer yandan seçim işlerinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle seçimin yenilenmesi, bir sonraki seçime 1 yıl kalana kadar yapılabilir' dedi.

Şen, konuşmasına şöyle devam etti:

'YSK, Mazbatayı verdikten sonra ya usulden ret verecek, ya esastan ret verecek, ya kabul edecek ya da delilleri inceledikten sonra ilçeyi yeniliyorum, büyükşehiri yeniliyorum diyebilecek. Ortaya çıkan durum sonucunda ya eski başkan devam edecek, ya da büyükşehir bakımından İçişleri Bakanlığı'na yetki tanınacak. Bunların hepsiyle ilgili kanunlar var. Ancak bazılarında yoruma ihtiyaç duyulabilir ama bazılarında yoruma ihtiyaç duyulmayacak hükümler var.'

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!