banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

AK Parti kurmayları: Karadenizliler Ekrem İmamoğlu dedi...

banner1357

YSK'nın İstanbul'da seçim yenileme kararı almasının ardından harekete geçen AK Parti kurmayları, geniş çaplı bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, 150 bin kişinin seçimler sırasında memleketine gittiği iddia edilirken, Karadenizli seçmenlerin Ekrem İmamoğlu'na yöneldiği belirtildi. 

SİYASET 19.05.2019, 11:04 Ceylan
AK Parti kurmayları: Karadenizliler Ekrem İmamoğlu dedi...
banner1353
banner1375

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yenilemesinin ardından çalışmalara başlayan AK Parti, ilk olarak seçim karargahına deneyimli isimleri getirdi. Öte yandan, her seçim döneminde oluşturulan strateji ekibine bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık yaptığı öğrenildi. Erdoğan'ın başkanlığındaki ekipte, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genel Başkan yardımcıları Mahir Ünal ve Ali İhsan Yavuz ile Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in olduğu ifade edildi.

Muhtarlık seçimleri oy kaybettirdi

Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, AK Parti tarafından yapılan çalışmada muhtarlık seçimlerinin İstanbul seçimine etkisinin büyük olduğu iddia edildi. AK Parti kurmayları, 'Muhtar adaylarının yoğun baskısı nedeniyle zaten binlerce kişi seçmen kütüğünü İstanbul'dan taşımıştı. Bir de bizzat kendi seçmenimiz olduğunu bildiğimiz ama sandığa gitmediğini tespit ettiğimiz isimlerle yaptığımız temaslarda, bize anne veya babasını muhtarlık seçiminde oy kullanması için köye götürdüğünü söyleyenler oldu. Yani kendisi İstanbul'da seçmen görünüyor, ama anne-babası memleketinde kayıtlı. Yaşlı anne babası yalnız gitmesin diye onlara refakat ettiğini, bu nedenle İstanbul'da oy kullanamadığını söyleyen çok seçmen tespit ettik.' diye konuştu. AK Parti kaynakları, İstanbul'da çocuklarının yanında yaşayan yaşlı anne-babalarını seçimler için memlekete götüren 100-150 bin civarında İstanbullu seçmen olduğunu tahmin ettiklerini ve bu seçmenleri 23 Haziran'da sandığa gideceklerini düşündüklerini belirttikleri söylendi. 

900 bin kişi bilerek sandığa gitmedi

AK Parti kurmaylarının ayrıca İstanbul'da sandığa gitmeyen 1.7 milyon kişinin 900 bininin bilerek sandığa gitmediğini söylediği belirtildi. Kurmayların, bu durumdaki kişilerin 'Belediye başkanına veya milletvekilline kızgınlık, hizmetleri yeterli bulmama, parti politikalarına yönelik tepkiler ve ekonomi-hayat pahalılığı' gibi nedenlerle sandığa gitmediklerini söylediği öğrenildi.

Karadenizliler İmamoğlu diyor

AK Parti tarafından yapılan araştırmada, en çarpıcı sonuçlardan bir tanesinin de Karadenizli seçmenin İmamoğlu'nu tercih etmesi olduğu söyleniyor. AK Parti kurmaylarının, özellikle önceki seçimlerde AK Parti'yi destekleyen kişilerin bu seçimde Trabzonlu olması nedeniyle İmamoğlu'nu desteklediğini söylediği ifade ediliyor. AK Parti kaynaklarından alınan kulis bilgisine göre, "Karadenizli seçmen ilçelerde bizi yine desteklemiş. Ama büyükşehir oylarında farklı davranmış. İlçede 'Reise, büyükşehirde İmamoğlu'na' düşüncesi ile hareket edilmiş görünüyor. Bizim tahminlerimize göre 200 bin civarında Karadenizli seçmen böyle oy kullanmış" değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi.


 

banner1374
Yorumlar (0)
19°
açık
Namaz Vakti 15 Kasım 2019
İmsak 05:48
Güneş 07:16
Öğle 12:24
İkindi 14:59
Akşam 17:22
Yatsı 18:46