banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

AK Parti hazırladı: Nöbetçi Bakan geliyor...

banner1357

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ortaya çıkan problemlerin çözümü için ilk adım atıldı. AK Parti'nin hukuçu kurmayları, sistemdeki problemleri 4 ana başlıkta topladı. Kurmaylar, çözüm tekliflerini de belirledi.

SİYASET 18.07.2019, 09:08
AK Parti hazırladı: Nöbetçi Bakan geliyor...
banner1353
banner1375

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ortaya çıkan problemlerin çözümü için ilk adımlar atıldı. AK Parti'nin kurmayları, sistemdeki problemleri 4 ana başlıkta toplarken, çözüm önerilerini de sıraladı. Buna göre, hukukçular Cumhurbaşkanı'nın kararname yetkisini daha çok tayinler için kullandığı, kanuni düzenlemeler konusundaki kararname yetkisinin geri planda kaldığı belirlendi. AK Parti'nin hukukçuları, Cumhurbaşkanı'nın kararname yayımlama yetkisini tam olarak kullanması gerektiği yönünde görüş bildirdi. AK Parti kurmayları "Belli konularda Meclis'e kanun teklifi vermek yerine, kararname yayınlanarak çözüm bulunabilecekken, bu yol tam olarak kullanılmıyor. Yasama güçlendirilsin ama kararname konusu olabilecek her düzenleme Meclis'e gelmeden çıkarılabilir" değerlendirmesi yaptı. Toplantılarda, kanun tekliflerinin sonundaki yürütme bölümünde yer alan 'Bu kanunu Cumhurbaşkanı yürütür' ifadesi yerine ilgili bakanlıkların yazılmasının daha doğru olacağı da belirtildi.

Yardımcı koordinasyonu

Parlamenter sistemde bulunan 'Müsteşarlık' kurumunun kaldırılması, yetkilerinin de bakan yardımcılarına verilmesinden sonra imza süreçlerinde yaşanan sıkıntılar da gündeme geldi. AK Parti kurmayları "Bakan yardımcıları 'Bu benim görev alanıma girmiyor' diyerek kendisine iletilen bir problemi başka bir yardımcıya havale ediyor, çözümü de uzun zaman alıyor. Ya da bu konudaki imza süreçleri yine 'Yetkim yok' denilerek uzatılıyor" dedi. Bakanlıklardaki birden fazla bakan yardımcısının 'görev alanlarından' kaynaklı sıkıntıların çözümü için, yardımcılar arasındaki koordinasyon sağlayacak 'başyardımcılık' gibi bir mekanizma oluşturulması tavsiye edildi.

Bürokrasi ayak uyduramıyor

Sistemde, bürokrasinin yeni sisteme ayak uyduramadığı, özellikle bürokratik işleyiş konusunda aksaklıklar olduğu belirlendi. AK Parti'nin hukukçuları, yeni hükümet sisteminin ana hedefinin bürokratik süreçlerin azaltılması ve işleyişin hızlandırılması olmasına rağmen birçok bürokratın halen eski sistemdeki alışkanlıklarla hareket ettiğini dile getiriyor. Bu kapsamda bürokrasideki süreçler konusunda yeni bazı adımlar atılması istendi.

Yasama ve Yürütme ilişkisi

Meclis ile Hükümet arasındaki kopukluk da vekillerin ortaya koyduğu problemlerden bir tanesi olarak ortaya çıktı. Kopukluğun giderilmesi, milletvekillerinin kanun teklifi hazırlama süreçlerinde daha aktif olması ve muhalefetin de zaman zaman bu hazırlık süreçlerine dahil edilmesi gerektiği gündeme gelen teklifler arasında yer alıyor. AK Parti kurmayları "Sokağın gündemi ile Meclis'in gündemi paralel gitmeli. Bakanlar veya bürokrasi vatandaşın gündemini bilmeyebilir. Ama milletvekilleri, beklentilerin ne olduğunu, hangi adımların atılması gerektiğini biliyor. Bu sebeple kanun teklifleri hazırlanırken veya bir düzenleme gündeme getirilecekse politikalar belirlenecekse buraya sokağın gündemini milletvekilleri taşıyabilir" değerlendirmesini yaptı.

Nöbetçi Bakan

Cumhurbaşkanı'nın vekillerle yaptığı toplantılarda vekillerin en çok şikayetçi olduğu konu bakanlara ulaşamamak olarak görüşmüştü. Vekillerin bakanlara ulaşılamaması probleminin de Meclis'te nöbetçi bakan uygulaması ile aşılması planlanıyor. Bu kapsamda, 1 Ekim'den itibaren her hafta bir bakanın TBMM'de nöbetçi olarak görevlendirileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Şubat 2020
İmsak 05:39
Güneş 07:04
Öğle 12:52
İkindi 15:58
Akşam 18:31
Yatsı 19:50