banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

AK Parti'de 6 il başkanının istifası istendi

banner1357

AK Parti'de kongre süreci öncesinde ilk istifalar gelmeye başladı. Erdoğan'ın 'Yeni isimlerle kadrolarımızı tahkim edeceğiz' mesajının ardından son 3 günde altı il başkanının istifası istendi. 

SİYASET 14.11.2019, 08:39
AK Parti'de 6 il başkanının istifası istendi
banner1353
banner1375

Türkiye Gazatesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, AK Parti'nin kongre süreci öncesinde geçen hafta yapılan toplantıda, bazı il ve ilçe başkanlarının kongreler beklenmeden istifalarının istenmesi kararlaştırıldı. Bu toplantının hemen ardından AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, istifası istenecek il başkanlarını Ankara'ya davet etmeye başladı.

Görüşülen il başkanlarına, kongrelerde aday yapılmayacakları tebliğ edilerek istifa etmeleri istendi. Bu amaçla son üç günde altı il başkanın istifası istendi. Amasya, Manisa, Kırşehir, Kütahya, Iğdır ve Siirt İl Başkanları istifa ederken AK Parti yönetimi, istifalarının istenmesinin en önemli sebebinin 'seçim başarısızlığı' olduğunu dile getirdi. Mahalli seçimlerde Kırşehir'i CHP, Kütahya ve Amasya ile AK Parti'nin aday çıkarmadığı Manisa'yı MHP, Iğdır ve Siirt'i ise HDP kazanmıştı. MHP'nin belediye başkanlığını kazandığı illerden biri olan Çankırı'da da AK Parti İl Başkanı, seçimlerin hemen ardından istifa ettirilmişti. Seçim kaybedilen İzmir ve Karaman İl Başkanları da nisan ayı içinde istifa ettirilmiş, yerlerine yeni isimler tayin edilmişti.

Öte yandan, il başkanlarının yanı sıra birçok ilçe başkanının da 1 Ocak'ta başlayacak kongreler öncesinde istifaları istendi. AK Parti kaynakları, istifa sürecinin yeni yıla kadar devam edeceğini belirterek "İlçe kongrelerinde göreve getirilecek arkadaşların kimler olacağı, il başkanları ile birlikte belirlenecek. Bu amaçla, mevcut il başkanı devam etmeyecekse yerine gelecek yeni il başkanı ile ilçe yönetimlerini belirleyeceğiz. İlçe kongreleri konusunda yeni tayin edilen il başkanları söz sahibi olacak" değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
14°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 16 Aralık 2019
İmsak 06:15
Güneş 07:47
Öğle 12:35
İkindi 14:53
Akşam 17:14
Yatsı 18:41