banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Abdullah Gül ve Ali Babacan, Erdoğan'ın "Sırtımızdan hançerlediler" sözlerine ne diyor?

banner1475

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni parti haberlerini "Sırtımızdan hançerlediler" dye yorumladığı iddia edilmişti. Ali Babacan ve Abdullah Gül, Erdoğan'ın bu çıkışını yakın çevrelerine değerlendirdi. 

SİYASET 10.07.2019, 10:28 Adrm
Abdullah Gül ve Ali Babacan, Erdoğan'ın "Sırtımızdan hançerlediler" sözlerine ne diyor?
banner1353
banner1375

Ali Babacan, kurucu olduğu AK Parti'den 18 yıl sonra istifa ederek yeni parti çalışmalarına dair ilk resmi açıklamayı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Babacan'ın partisine destek verdiği iddia edilen 11. Abdullah Gül'ü de eleştirerek"Sırtımızdan hançerlediler" dediği iddia edilmişti. Babacan ve Gül, Erdoğan'ın bu sözlerini ve yeni parti çalışmalarını yakın çevreleriyle konuştu.

BU AŞAMADAN SONRA SUSKUN KALAMAZDIK

Anayasa değişikliğine de karşı çıkan Gül'ün, yakın çevresiyle şu görüşü paylaştığı belirtiliyor:

"İşler yolunda gitseydi, yeni bir parti kurulmasını konuşuyor olmazdık. Kuruluşunda yer aldığımız partide kalır, başarılı olması için gerekli katkıyı da sağlardık. Ancak gelinen noktada Türkiye, bir üçüncü dünya ülkesi konumuna geriledi. Biz yıllarca devlet hizmetinde bulunmuş insanlarız, demokrasi, özgürlükler, insan hakları, ekonomideki gidişat karşısında, bu aşamadan sonra suskun kalamazdık."

KURULUŞ FELSEFESİNDEN UZAKLAŞILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 23 Haziran'da yenilenen İstanbul seçimi sonrasında partisinin milletvekilleriyle yaptığı toplantılarda, yeni parti kurma girişimindekilerin başarılı olamayacaklarını belirtirken, "Sırtımızdan hançerlediler" diyerek, eski yol arkadaşlarını bir anlamda ihanetle suçladığı haberleri kamuoyuna yansımıştı. Gül ve arkadaşları ise bu yaklaşıma, "Kendilerinin oldukları yerde durduğu, Erdoğan'ın partinin kuruluşundaki felsefesinden uzaklaştığı" eleştirisiyle yanıt veriyor.

YENİ REJİM KİMLİĞİMİZLE UYUŞMUYOR

Abdullah Gül yakın çevrelerine, "Biz, Avrupa Birliği hedefi doğrultusunda, muhafazakar, dindar demokrat kimliğimizi koruyarak, demokratik değerleri benimseyen, çevremizdeki müslüman ülkelere rol model olacak bir iktidar hedeflemiştik, ancak gelinen nokta Türkiye'yi bambaşka yere, bir alt lige taşıdı. Yeni rejim, bizim muhafazakâr demokrat kimliğimizle uyuşmuyor" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 26 Ocak 2020
İmsak 06:16
Güneş 07:44
Öğle 12:52
İkindi 15:26
Akşam 17:50
Yatsı 19:14