doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sivilceli-cilt-bakımı-nasıl-olmalıdır
Daha Fazla Göster

Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? Her cilt kendine göre bakım gerektirir. Sorunlu bir cildiniz mi var ? Sorunlu cilt bakımı diğer ciltlere göre biraz daha zor olsa da imkansız değil. Sivilceli cilt bakımı, özellikle yağlı cilde sahip ve akneye yatkın cildi olan kişilerin adım adım uygulaması gereken bir bakım rutini. Her kişinin cilt tipi farklıdır ve bu cilt tipine uygun bakım yapılması büyük önem taşıyor. Yanlış cilt bakım rutini, sivilceli ciltleri daha kötü hale getirebilir.

6194bd00ae298b04bc995563 Güncel

SİVİLCELİ CİLT BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Sivilceli cilt bakımı rutininizi belirlemek, sivilceye yatkın bir cildiniz varsa çok önemlidir. Verywell sitesi, sivilceli cilt bakım rutinini anlattı. Günlük cilt akneli cilt bakımı rutini sırası şu şekilde olabilir:

Fazla yağı alın

Gözeneklerinizi temiz tutun

Lekelerin hızlı iyileşmesine yardımcı olun

Piyasada çok fazla ürün ve çok fazla çelişkili bilgi varken sivilceli cilt bakımı rutini oluşturmak biraz kafanızı karıştırabilir. Bu konuda bir uzmandan yardım almak faydalı olacaktır. Tüm bunların haricinde sivilceli cilt bakımının temel adımlarını uygulayarak da cildinizi sağlıklı tutabilirsiniz. Akne tedavisi için bir cilt bakımı rutini oluştururken yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler var.

1-NAZİK AMA İYİ TEMİZLEYİN

Sadece parmak uçlarınızı veya yumuşak bir bez kullanarak yüzünüzü iyice temizleyin. Çenenizi, boynunuzu ve kulaklarınızın önünü ve arkasını yıkadığınızdan emin olun. Sert pedler kullanmaya veya agresif bir şekilde cildinizi ovmanıza gerek yok. Bunu yapmak cildinizi temizlemez.

Cildiniz için doğru temizleyiciyi kullandığınızdan emin olun. Ne tür bir temizleyici seçeceğiniz, reçeteli akne ilacı kullanıp kullanmadığınıza bağlı olabilir. Doğru cilt temizleyicisini bulmak için uzmandan yardım alabilirsiniz.

Gün içinde makyaj yapıyorsanız veya cildiniz terliyorsa, akşamları iki kez yıkamanız gerekebilir. Bunun için önce cildinizi temizleyin, iyice durulayın ve bunu tekrarlayın. Yapacağınız ekstra temizlik cildinizi ter, kir ve makyajdan arındıracaktır.

Yüzünüzde sert kalıp sabunlar veya antibakteriyel el yıkama ürünleri kullanmayın. Sert sabunlar sivilcelerinizi temizlemez ve cildinizi tahriş eder.

6194bce5ae298b03e251c272 Güncel

2-TONİK KULLANIN

Tonik fazla yağı, temizleyiciyi ve makyajı çıkarmaya yardımcı olabilir. Eğer tonik cildinizi aşırı kurutulsa ya da tahriş ederse onu kullanmayın. Reçeteli akne ilacı kullananlarda tonikler daha fazla kurumaya neden olabilir. Bu adım isteğe bağlıdır. İçerdikleri bileşenlere bağlı olarak tonikler size aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:

Fazla yağı çıkarabilir..

Cildinizin tonunu eşitleyebilir.

Siyah nokta ve lekelerle savaşmanıza yardımcı olabilir.

TONİK NASIL KULLANILIR?

Toniği bir pamuğa sürün. Yüz ve boyun bölgenize nazikçe uygulayın. Tonik kalan makyajı ve fazla yağı temizleyecektir.

Yağlı cilt tipleri için: Tonik ciltteki fazla yağı giderir, bu nedenle yağlı cilt tipleri için en iyisidir. Cildiniz doğal olarak veya akne tedavisi nedeniyle kuru olma eğilimindeyse, nemlendirici bir tonik sizin için daha iyi bir seçenektir.

Alkolsüz ürünler arayın: Özellikle hassas cilt tipleri için alkol içeren ürünler cildi daha fazla kurutabilir. Cildiniz kuruysa veya sivilce nedeniyle tahriş olmuşsa alkolsüz ürünler en iyi seçimdir.

3- AKNE KREMİ UYGULAYIN

Tonik tamamen kuruduktan sonra veya cildinizi temizledikten sonra, uzman hekimin önerdiği akne kremini yüzünüze sürebilirsiniz. Reçeteli veya reçetesiz kremler kullanıyor olsanız da nemlendirici uygulamadan önce ilacın tamamen emilmesine izin verin.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir