Sinan Çakır 'Çok Geç Olmadan' Dedi Bakandan 'Acil Çözüm' İstedi Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Borsalar Konseyi toplantısında Tarım Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi'ye mazot ve gübrede girdilerin ciddi oranda arttığını aktararak, acil çözüm istedi.

Samsun Plaka Kodu Samsun Plaka Kodu

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Tarım Orman Bakanı Prof. Dr. Kirişçi'ye çiftçilerin yüksek maliyetlerden dolayı ekim yapıp yapmamakta kararsız olduğunu söyledi.

TOBB Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi Toplantısına katılan Samsun Ticaret Borsası Başkanı Çakır, gıda, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunları Bakan Kirişçi'ye aktardı.

WhatsApp Image 2022-04-26 at 16.14.55.jpeg

ÇOK GEÇ OLMADAN

Çakır, Bakan Vahit Kirişçi'nin katılımı ile yapılan konsey toplantısında "Mısır, ayçiçeği, çeltik ve soya fasulyesi gibi ürünlerin ekim zamanı gelmiştir. Pandemi döneminde meydana gelen ithalat ihracat dengesizlikleri ithal edilen tarımsal girdilerin gübre, ilaç fiyatlarını ciddi oranda arttırmıştır. Artan girdi maliyetlerini çiftçi karşılayamamaktadır. Bu nedenle Çiftçi ekim yapıp yapmama, gübre atıp atmama konusunda yüksek maliyetlerden dolayı kararsızdır. Çok geç olmadan, sadece bu seneye mahsus olarak mazot, gübre, ilaç ve tohum gibi ana girdiler için uygun faizli kredi çiftçiye Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden verilmelidir. Bu desteğin geri ödemesi hasat sonrası başlamalıdır" dedi.

WhatsApp Image 2022-04-26 at 16.14.55 (1).jpeg

DESTEKLER GECİKMEKSİZİN VERİLMELİ

Konsey toplantısında mazot, gübre ve tohum gibi girdi desteklerinin üretim öncesinde, üretime bağlı desteklerin ise hasat sonunda gecikmeksizin yapılması gerektiğini vurgulayan Sinan Çakır "Destekleme arazi miktarına göre değil, üretime göre yapılmalıdır. Alan bazlı olarak verilen destekler her zaman amacına uygun olarak kullanılmamakta, üretime dönüşmemektedir. Bu nedenle destek araziye değil üretilen ürüne verilmelidir." diye konuştu.

ULUSAL MARKET ZİNCİRLERİ ŞİKAYET ETTİ

Bakan Kirişçi'ye ayrıca Ulusal Zincir Marketleri de şikayet eden Sinan Çakır, bu konuda da şunları dile getirdi:

"Ulusal Zincir Marketler sebze ve meyve alımlarını yerel işletmelerden yapmamaktadırlar. Bu durum hem tüketicinin sağlıklı taze sebze ve meyveye ulaşımına engel olurken, yerel işletmelerinde önünü kapamaktadır. Ulusal zincir marketlerin yerel işletmelerden alım yapabilmesini sağlayacak teşvik ve önlemlerin alınması gerekmektedir."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.