banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

29.06.2020, 09:59 169

Şimdi Karadeniz zamanı…

Sıcakların etkisini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde; yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz’i şimdi keşfetme zamanı.

Küresel iklimden ötürü önceki yıllara göre daha sıcak yaz mevsimi yaşansa da diğer bölgelere göre serin ve yağışlı havası ve yaylaları ile doğa tutkunlarının her daim önceliği olan bölge Karadeniz.
 
Karadeniz’e ulaşım duble yollar ve havaalanları ile kolay. İstanbul, Ankara İzmir ve diğer illerden kalkan uçaklarla  Samsun , Ordu-Giresun ve Trabzon havaalanlarına inilirken,  kara  yolcululuğu ile de  ulaşım olası.
 
Samsun; Karadeniz’in adeta giriş kapısı. Bu kapıdan içeri adım attığınız andan itibaren sizi yeşil doğa ve sıcakkanlı insanı karşılar.  Atatürk’ün kenti Samsun’da tarihe yolculuk yapmak mümkün. Ulu Önder’in Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Samsun’da “Bandırma Vapuru” ziyareti, sizi ülkenin dönüm noktası olan o tarihi günlere götürmeye yeter de artar bile. Kent merkezindeki Atatürk Müzesi de o tarihi günlerin izlerini, Ulu Önder Atatürk’ün anısını hala dipdiri taşıyor. Orta Karadeniz’in cazibe merkezi Samsun’da denize paralel doğu ve batı bulvarlarında yürüyüş yapmak, ayrı bir zevk. Gün geçtikçe gelişen Atakum’un birbirinden farklı lokantalarında pide ve balık keyfi, ziyafetin ilk adımı olacaktır. 
 
-Ünye de Fatsa Arası-          
 
“Çarşamba’yı sel aldı” türküsünden aşina olduğumuz Çarşamba İlçesi, bereketli ovası ve Yeşilırmak ile size sıcak selam çakar. Meşhur pidesini yemeden “Amazonlar Kenti” Terme’den ayrılmayın. Üstüne bir de Halil İbrahim’in limonatalı dondurmasını yerseniz çeltik merkezi Terme’yi bir daha unutamazsınız.
 
Terme’nin ardından sizi yeşil ile mavinin bütünleştiği Ordu'nun şirin ilçesi Ünye karşılar. Karadeniz’in en güzel ilçesi olarak nitelendirilen Ünye, Çakırtepe’den hem gündüz hem de gece başka bir güzel izlenir. Çakırtepe’deki Pelit Pideevi’nde çayınızı yudumlarken görünümü ve kokusu ile pideler iştahınızı bir kez daha tırmalar.
Ünye'nin ardından Ordu'nun ticari yoğunluğu üst düzeyde olan doğa harikası ilçesi Fatsa’ya ulaşabilirsiniz. Fatsa, sahil bandının güzelliği ile dikkatinizi çeker. Buradan da Dolunay ve Yalçın otellerde mevsim balıkları ile yöresel yemekleri tatmadan ayrılmayın. Bolaman'ın meşhur pidesini yememek ise eksiklik olur.
 
-Boztepe’ye teleferikle çıkmak--
 
Fatsa’dan Ordu’ya ulaşmak için iki seçeneğiniz var. Doğayla iç içe bir yolculuk yapmak, Medreseönü’ndeki 'Uzun Saçlının Yeri'nde denize karşı közde demlenen çayı keyifle yudumlamak, Yason Burnu’nu görmek için eski Perşembe yolunu, Türkiye’nin en uzun ve en modern tünellerinden birini (Nefise Akçelik. Uzunluk: 3825 metre) görmek için ise Karadeniz Sahil Yolu tercih edilebilir.
Karadeniz’in çağdaş yüzü Ordu, düzgün kentleşmesi ve modern konaklama tesisleri ile dikkat çeker. Ordu’ya gidip de teleferikle çıkacağınız Boztepe'de çay içmemek, pide yememek olmaz. Perşembe ve Çambaşı yaylaları, Ordu’nun gelişen turizm merkezleri. Çambaşı, kış turizmiyle kayakseverlerin tercih ettiği, giderek yıldızı parlayan yayla.     
Gülyalı ve Bulancak’ın ardından fındık ve kirazın anavatanı olarak bilinen Giresun, sizi karşılayacaktır. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda yanından ayırmadığı Topal Osman’ın mezarının bulunduğu Giresun Kalesi'nden Karadeniz'in azgın dalgalarının kıyıları dövmesine tanıklık etmek, ayrı bir zevktir. Ayrıca, Karadeniz’in tek adasına sahip Giresun’un yaylarını da göz ardı etmemek gerekir. Bektaş, Kümbet, Kulak yaylaları, muhteşem doğasıyla sizi beklemektedir. Sahile boncuk gibi dizilen Keşap, Espiye, Tirebolu, Görele ve Eynesil birbirlerine benzeyen ama birbirlerinden yöresel özellikleriyle ayrılan Giresun’un şirin ilçeleridir.
 
-Ekmek diyarı Çavuşlu-
 
Görele’nin Karadeniz’in meşhur peynirinden yapılan yuvarlak tereyağlı pidesini tatmak bir ayrıcalıktır. Ekmeği ile meşhur şirin belde Çavuşlu’da güneşin denizden batışını izlemek çok farklı.
Beşikdüzü’ne vardığınızda Karadeniz’in metropol kenti Trabzon size “Hoş geldiniz” der.  “Sis Dağı” adından da anlaşılacağı gibi sislerin arasında kaybolan bir doğa harikasıdır. Trabzon’un ve bölgenin en büyük ilçesi Akçaabat’ta köfte ve piyaz yemenin tadına doyum olmaz. Trabzon’da “Uzun Çarşı” , “Atatürk Müzesi” , “Sümela Manastırı”,”Boztepe” ve turizmin son yıllardaki gözde yerleşim birimi “Uzungöl”ü ziyaret etmeden bölgeden ayrılmayın. Trabzon’un ardından yaylarıyla ünlü Rize ve Artvin’i ziyaret etmemek iki ile haksızlık olur. Özellikle buradaki yaylalar ( betonlara esir düşse bile) size doğa mucizesinin tanıklığını sağlar. 
Arhavi, Hopa ve Gürcistan’a giriş kapısı olan Sarp’ı ziyaretle Doğu Karadeniz gezisini sonlandırabilirsiniz. Sarp’tan pasaport olmaksızın nüfus kağıdı ile Batum’a günübirlik ziyaret yapmak olası.  Dediğim gibi, sıcaktan bunalanlar için  yaylaları ve yağışlı havası ile şimdi Karadeniz zamanı.

Yorumlar (1)
Vakfıkebirli 2 hafta önce
Her şeyi çok güzel anlattınız
Ana bi Vakfıkebili olarak "ekmek diyarı Çavuşlu" yerine" Vakfıkebir "olmalıydı
banner1474
24°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02