Sigara fiyatları son zamanlarda gelen zamlarla gündemde. Sigara ve alkollü ürünlerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanun gereği ocak ve temmuz aylarında 6 aylık üretici fiyat endeksi (ÜFE) kadar artırılıyor. Yılın ilk 5 ayında ÜFE yüzde 17.87 oldu. Habertürk'ün haberine göre, böylece yılın ilk yarısında sigara ve alkol fiyatlarına zammın yüzde 20'nin altında olmayacağı da neredeyse kesinleşti. Yüzde 20'lik artış ile paket başına 34,2 lira asgari maktu vergi tutarı olacak. Sigarada ayrıca ikinci vergi olarak paket başına 4,8 lira da maktu vergi var. Bu tutar da yüzde 20 artışla 5,8 lira olacak.

SİGARAYA NE ZAMAN ZAM GELECEK? 

Sigara zammının 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olması bekleniyor. 

EN DÜŞÜK SİGARA FİYATI NE KADAR OLACAK?

Böylece ÖTV açısından sigaranın perakende satışı 60 liranın altında olamayacak. Şu anda bu rakam 50 lira ve en düşük sigara fiyatı da 56 lira. 10 liralık vergi artışı direkt yansıtılırsa en ucuz sigara da 66 lira olacak. Yüzde 20’lik bir artışta en ucuz sigara fiyatı 60 TL olacak iken, 10’luk bir düşüş bu fiyatı 55 TL seviyesine indirebilir.

Cumhurbaşkanı, uygulama dönemlerini gün veya ay olarak belirlemeye veya belirleyeceği mallar ve aylar itibarıyla yeniden belirlenmiş sayılan tutarların uygulanmamasına karar vermeye yetkili.

ALINTI: DÜNYA GAZETESİ 

Samsunlular dikkat! Bayramda bunu yapan yandı! 4 bin 810 TL cezası var Samsunlular dikkat! Bayramda bunu yapan yandı! 4 bin 810 TL cezası var

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: DÜNYA GAZETESİ