Ocak ayında SSK, Bağkur emeklilerin yüzde 49,25 zam verilmişti. Ancak yapılan maaş zammı enflasyon karşısında değer kaybetti. Emekli maaşlarında 4 aylık enflasyon verisi olan yüzde 18,72 oranında erdi. 6 aylık enflasyon oranının ise yüzde 25 oranında beklenirken, aynı durumu da bu sefer asgari ücretliler yaşıyor.

17 bin 2 TL ile geçinmeye çalışan emekliler ise bir umut olarak enflasyon farkı açıklamasını beklerken kötü haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara bir zammın olmayacağını kesin bir dille yanıtladı.

"ENFLASYONA GÖRE ARTMALI"

Işıkhan’ın söylemleri asgari ücretlileri derinden üzerken, SGK Uzmanı Özgür Erdursun TÜİK verilerine göre asgari ücretlilere kesin bir zammın yapılmasının altını çizdi. Erdursun, “17 bin TL 20 bin 200 TL minimun düzeyde olması gerekiyor. Enflasyon farkının onlara verilmesi gerekiyor. TÜİK enflasyonuna göre asgari ücretin artması gerekiyor. Bu da zam değil, enflasyon farkı olur. 30 bin TL maaş alan birinin maaşı 4 aylık enflasyon farkına göre 25 bin 54 TL’ye geldi” şeklinde konuştu.

KÖTÜ SÜRPRİZİ AÇIKLADI

İktidarın emekliler için bütçesi olduğunu belirten Erdursun, emekli maaşlarındaki kötü sürprizi şu şekilde açıkladı:

“2023 Ocak-Nisan ayında 164 milyarlık gelir vergisi toplanırken şimdi 367 milyar toplandı. Geçen yıla göre çok ciddi bir artış yaşandı. Bütçe açığı için geliri artırıyorsunuz. Ama emekli aylıklarını artırmadan ‘bütçe açık verdi’ diyorsunuz. Öyleyse bu para başka yerlere gidiyor”

Benzin ve motorine dev zam: Tarih verildi Benzin ve motorine dev zam: Tarih verildi

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy