Ocak ayında emeklinin maaşına yüzde 49,25 oranında zam gerçekleşmişti. Fakat maaş zammı 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı alan emeklilere etki etmedi. Bu sebeple en düşük emekli aylığı 10 bin TL’de kalmaya devam etti.

Emekliler ise bir umut olarak 19 bin TL açlık sınırının altında kalan maaşlarına Temmuz ayında yapılacak olan zammı merak etmeye başladı. 4 aylık enflasyon farkına göre yüzde 18,72 zam emekliye kesinleşti.

Son 2 aylık verinin de eklenmesi ile emeklinin maaşı belli olacak. Merkez Bankası’nın enflasyon tahmininde ise 6 aylık veride yüzde 25 çıkması ön görülüyor.

Hayat pahalılığının bu derecede zorladığı zamanda yüzde 25 emekliye merhem olmaktan öteye gidemeyecek.

Temmuz ayında emekliye yapılacak maaş zammına ilişkin SGK Uzmanı İsmail Sevinç ‘kesin’ diyerek net rakam verdi. Sevinç, refah payı detayını da ekleyerek yeni zammı açıkladı.

ENFLASYON FARKI YÜZDE 25'E GELECEK

Sevinç, “6 aylık enflasyon farkı yüzde 25 kesin gelecek. Buna ek olarak yüzde 5 refah payı eklenir. En düşük aylık 10 bin TL’den 13 bin TL’ye çekilecek. Daha yukarısını da beklemiyorum” ifadelerini kullandı.

Tatile çıkacaklar dikkat! Tüm bilgilerinizi bu yöntemlerle çalıyorlar Tatile çıkacaklar dikkat! Tüm bilgilerinizi bu yöntemlerle çalıyorlar

ALINTI: KAMU SON HABER 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER