banner1223

SGK'da geçen bir gün...

    Saat 09.00

            SGK borcumu "taksitlendirmek" için Atakum’da bulunan İl Müdürlüğüne gitmem gerekiyor.

            İşyerimi kapatıyorum.

            Tramvaya binerek SGK Kurumuna gidiyorum.

            Girişte bulunan görevliye "taksitlendirme" işlemini nerede yapmam gerektiğini soruyorum.

            Bir üst katta bulunan "işveren servisine" gitmem gerektiğini söylüyor.

            Bir üst kata çıkıyorum...

            Serviste bulunan memure hanıma maruzatımı anlatıyorum.

            Bu işlemin üç gün süreceğini "Genel Müdürlüğe yazı yazacak ve cevap bekleyeceği" tarzında saçma sapan bir şeyler söylüyor.

            Gülüyorum.

            Bu işlemin "beş dakika içerisinde" olacağını bildiğimi söylüyorum.

            O zaman "yarın alabilirsiniz" diyor.

            Biraz daha ısrar edince "öğleden sonra saat 16.00 'da işlemleri halledip teslim edeceğini" söylüyor.

            "Tamam" diyorum.

            Tramvaya binerek saat 11.30'a kadar kapalı olan işyerimi tekrar açıyorum.

            Saat 15.30

            İstediği takdirde beş dakika içerisinde yapılabileceğini net bir şekilde bildiğim bir işlemi sırf keyfini bozmamak için saatler sonraya geçiştiren memure hanımın yüzünden  işyerimi yeniden kapatıp tekrar SGK Kurumundan evrakı almak için yola çıkıyorum.

            İşveren servisinden içeri giriyorum ve bana öğleden sonra gelmemi "gerekli olan evrakı vereceğini" söyleyen memure hanımı yerinde göremiyorum.

            Memure hanımın nerede olduğunu soruyorum.

            Kendisinin "çıktığını" söylüyorlar.

            Teslim almam gereken evrakın "ne durumda olduğunu" soruyorum.

            Bilmediklerini, haberlerinin olmadığını söylüyorlar.

            Masasına bakar mısınız, belki "işlemleri yapmış ve bırakmış" olabilir diyorum.

            Bakıyor ve hiç birşey bulamıyorlar.

            Aynı birimde bulunan diğer memurlara "o zaman siz bu işlemi yapıp bana verir misiniz" diyorum.

            İlgilenmiyorlar, derdi olan vatandaşın yüzüne bile bakmıyorlar.

            Kan beynime doğru yola çıkmak üzereyken "vatandaşların nasıl mağdur edildiğini" anlatmak için Müdür Bey'in makamına gitmemin daha doğru olacağını düşünüyorum.

            Müdür bey'i makamında bulamıyorum.

            Elimde evrakla "bir oraya bir buraya" gittiğimi gören kurumun müdür yardımcısı benim bir sıkıntım olduğunu fark ederek beni odasına davet ediyor.

            Sabahtan beri bir vatandaş olarak neler yaşadığımı ikram ettiği çayı yudumlarken teker teker anlatıyorum.

            Beş dakika içerisinde gerekli olan evrakı bana teslim ederek yaşamış olduğum konuyla ilgileneceğini samimi bir şekilde ifade ediyor.

            Kurumun müdür yardımcısının nazik davranışları, vatandaşın sorununu halletmek için gösterdiği özverili davranışı için bir vatandaş olarak özellikle teşekkür etmek istiyorum.

             Bahsetmiş olduğum bu olay yaklaşık iki ay önce meydana gelmiş olmasına rağmen aynı olayın birkaç gün önce yeniden zuhur etmesi üzerine bu yazıyı kaleme almak zorunda kalıyorum.

            Memur; vatandaşa ait tüm işlemlerinde, insan haklarına saygılı, adaletli ve doğru bilgilendirmekle yükümlüdür.

            Yeni Türkiye'de hangi kurum olursa olsun vatandaşın haklı işini yokuşa süren, keyfi davranan amir yada memur her kim olursa hesabını vermek zorundadır.

            Milyonlarca oy alan seçilmişlerin bile "metal yorgunluğu" sebebiyle istifa ettiği bu günlerde vatandaşların haklı işini yokuşa süren "bugün git yarın gel" zihniyetine sahip, 657 dokunulmazlığını kendine kalkan olarak gören hangi memur yada amir olursa olsun bir an önce "metal yorgunluklarının" giderilmesi kanaatindeyim.

            Hangi kurum olursa olsun vatandaşına tepeden bakan, haklı işini yokuşa süren, keyfi davranan amir yada memur her kim olursa gelişen ve büyüyen yeni Türkiye'de hesabını vermek zorundadır.

            Sıkı denetim ve tedbirler alınmadığı takdirde yeni Türkiye'nin gelişmesine ayak direyen statükocu memur zihniyeti yeniden hortlayacaktır.

         

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya KUL
Ziya KUL - 1 yıl Önce

Ohhh ne ala.Kendinize bulmuşsunuz bir köşe, yaşadığınız bir sıkıntı oldu mu yaygarasını yapıp yayınlıyorsunuz köşenizde.Yazar kardeş demem o ki senin yaşadığını vatandaş yaşayınca niye haber olmuyor, köşe yazılarına taşınmıyor, yaygarası kopmuyor bunu soruyorum?

Mustafa Durmuş
Mustafa Durmuş - 1 yıl Önce

Bence üzerinde durulması gereken bir konuya değinmişsiniz. Yukarıda açıkladığınız gibi siz bunu iki ay önce yaşamanıza rağmen yazıya almamış fakat konu tekrar edince kaleme almışsınız. Demek ki kurum da sorun var?

Adem kose
Adem kose - 1 yıl Önce

Kesinlikle katılıyorum keyfi artislik yapan memur musfettesini anında işten atacaksın bak oluyormu bir daha

Vatandas
Vatandas - 1 yıl Önce

Sonuna kadar katılıyorum.bu memurlar bizim vergierimizle bize artislik yapiyor.(istisna haric) ayiptir.

adalet hakyemez
adalet hakyemez - 1 yıl Önce

İlkadım sınırları içerisinde olan işyerinizin prim borçları için neden Atakum İşverenler servisine gittiniz? İlkadım İşyerinizin prim borçları için İlkadım sgm ye gitmeniz gerekirdi. Burada bir hata var!
Şayet bağkur borçlarınız için Atakumsgm ye gittiyseniz, gittiğiniz servisi işveren servisi olarak mı algıladınız? Böyle algıladıysanız yanlış algılamışsınız. Keşke kapısından girdiğiniz servisin adını okuyup öyle girseydiniz.
Öncelikle işveren prim borçları için işveren servisine bağkur borçlarınız için bağkur servisine gidileceğini öğrenmeniz gerekir. Sizi, yazılarınızı kaleme alırken önce bildiğiniz şeyden emin olmaya davet ediyorum.

sgk çalışanı
sgk çalışanı - 1 yıl Önce

atakumda bulunan hizmet binamız tüm ilçelere hizmet verdiği için bugün git yarın gel zihniyeti bu kurumda olduğu gibi neredeyse tüm kurumlarda vardır. işveren servisi veya bağkur servisi olmuş önemi yok. yazının mahiyeti açısından önemli ve doğru tespitleriniz var. onun için sıkı denetim şart!!

Ali paşa
Ali paşa - 1 yıl Önce

Adalet hakyemez müstarlı yorumcu! Burada ne senin yazdığın ne? Demek ki iş orada ki oraya yönlendirilmiş! Orada yapılamayan iş için neden bugün git yarın gel desinler ve müdür devreye girince 5 dakikada hallolsun?! Ha işveren ha bağkur kapıda yazan mı önemli yoksa vatandaşın köhne memur zihniyeti karşısında çektiği sıkıntı mı önemli? Boşuna kimse tetikçilik yapmasın! Devlet kurumlarında vatandaşın nasıl muamelelere maruz kaldığını herkes biliyor bu durum sadece sgk ya has bir durum değil ayrıca

Meltem Küçük
Meltem Küçük - 1 yıl Önce

Bende esnafım yazmış olduğunuzdan daha yanlış muamelelerle karşılaştım. Bugün git üç gün sonra gel mantığı maalesef SGK nın memurlarında var. Bende işimi müdür beye çıkarak halletim. çalışmayan memurlar tespit edilmeli cezai işlem uygulanmalıdır.


banner1226

banner1127

banner1148