banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

29.08.2019, 08:50 59

Seyahat...

Seneler sonra Trakya'dan başlayıp Datça'ya kadar uzayan bir tatil yaptım. 
Bu seyahati arabayla yaptım eşim ve ben Anadolu Trakya ve Ege'nin güzelliklerini gezelim görelim istedik. 
Gittik, gezdik, gördük ve kendi şehrimize kendi evimize geldik.
Arabayla gittiğimiz için dönüşte hem yeni yapılan İzmir-İstanbul Otoyolu'ndan  hem de Osmangazi Köprüsü'nden geçtik.
Şunu ifade etmek gerekirse, herhalde AK Parti iktidarının yaptığı en iyi işlerden biri duble yollar ve otobanlar olsa gerek. Tabi bu yolları da para vermeden geçirmiyorlar. Yeni İzmir-İstanbul otobanı çok pahalı olduğu için yollarda bir tek kamyona ve tıra rastlamadım. Giden araçların tamamı taksi ve özel arabalar. İzmir-İstanbul arası 250 tl yazıyor, tabi kamyon ve büyük araçlarda bu fiyat katlanarak büyüyor. Parayı veren geçiyor vermek istemeyen de diğer yoldan yani parasız yoldan gidiyor yani parayı veren düdüğü çalıyor...
Ege sahilleri uzun yıllar önce geçtiğim gezip gördüğüm yerler tamamen değişmiş o güzelim yeşillikler kaybolmuş, denize girilecek yer bulmak zorlaşmış ve taş yığını olmuş. 
Hele hele İzmir'e yakın olan Çeşme-Alaçatı ilçelerinde araba park etmek için boş yer bile kalmamış. 
Aynı şekilde Marmaris'i Bodrum'u saymaya gerek yok. Yakında bu gidişle Ege'nin her tarafı taş yığınına dönecek gibi görünüyor. Zaten buraları taş yığınına çevirmek için bir taraftan da o güzelim ormanları yakıp duruyorlar. Ben bu ormanların bir kısmının kasıtlı olarak yakıldığını düşünüyorum. Türkiye'nin diğer yerlerinde değil de neden hep Ege'de yangınlar çıkıyor diye düşünmek gerekir.
Geçenlerde Şehircilik Bakanı, denizden yapılaşmaları izleyip kaçak yapıların yıkılacağını beyan etti, bekleyip göreceğiz. Bakalım söyledikleri doğru çıkacak mı hani bir laf vardır kızı yalnız  bırakırsan ya davulcuya ya da zurnacıya gider diye... Bu yöreleri denetlemezseniz yapılan imar planları denetlenmezse vatandaş nasıl olsa Türkiye'de yapanın yanına kar kalır zihniyeti oluştuğu için yakında yine bir imar affı çıkar diye kaçak inşaatlar devam edecektir.
Nitekim imar barışı diye çıkarılan aslında imar affı olan  bir yasa çıkardılar. Kaçak yapıların tamamına af getirdiler. Bu kafayla gidilirse yakında o güzelim koylar da denize girecek yer bulunmayacak o güzelim ormanlar gittikçe azalacaktır.
Maalesef Türkiyemizde rant ve menfaat uğruna her şey yapılıyor ormanlar yakılıyor sahillerimiz taş yığını haline getiriliyor bu işi yapanlar çıkacaktır ama yetkili organlar belediyeler ve hükümet niye zamanında müdahale etmiyor anlamak mümkün değil yasa dışı iş yapanlar kadar bu olaylara mani olmayanlar da en az onlar kadar suçludurlar.
Yoksa yapılan bu gayrimeşru işler içinde bilmediğimiz şeyler mi var...

Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05