banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

15.09.2019, 17:44

SESİN RENGİ …

Açıkla bu mucizeyi. Her gün her nefes alıverişinde içinde olduğun bu inanılmaz başkalaşımı kelimelere dök, sözcüklerle ifade et haydi edebiliyorsan. Seni sen yapanı herhangi bir organınla açıkla, haydi açıklayabiliyorsan.

Eğer bunu açıklayabilirsen kendine, son nefesi de açıklayabilir, hatta nefes alırken ilerleyen bu mucizenin, neden bir anda çürümeye başladığını da anlatmalısın başlatmışken bize.

Duydukların mı sanırsın çağırır seni. Herkesin duyduğu bir sese sen nasıl farklı anlamlar katabiliyorsun? Nasıl içselletirirsin. O herkesin duyduğu, nasıl sadece senin için yankılanmaya başlar iç dünyanda.

Kulağınla duyduklarından bahsetmiyorum. Duymak istediklerinden de bahsetmiyorum. Duymak için beklediklerine ise henüz sıra gelmedi. Gördüğümüzü duymak, duyduğumuzu yaşamak isteriz.

Yaşadığımızı,  yaşantımıza dahil etmek, biz iken bir olmak isteriz. Bütün bunları bazen sadece görür, bazen sadece duyarız. Bazen hem duyduğumuzu hem de gördüğümüzü zannederiz. Ne olursa birdenbire bir şey olur ve gördüklerimizin körü, duyduklarımızın sağırı oluruz.

Duymak için can vereceğimiz sesler olduğu gibi, bize can vermek için var olan sesleri duyamayız, olanca yüksek bir desibelle kulağımıza çarpmalarına rağmen. Öylesine karmaşık, öylesine çok sesler duyar ki kulaklarımız, bir zaman sonra sağırlıktan daha kötüsü olur ve sessize alır kendini.

Beynimize gider, hatta kulağımıza girer de sesler, yüreğimize gidecek yol bulamaz. Gönlümüze değmez.

Oysa ses titreşimdir. Kulağımız bu titreşimlerin dekoderi, beyin duyduklarını ilgili yerlere ileten kılavuzdur. Bu ilgili yerlere iletilen titreşimlerin bir anlam ifade edebilmesinin yolu ise, neyi ne kadar “titret”tiğiyle alakalıdır.

Bunca kalabalık ve koyu gri seslerin arasından hiç kimse, duyduklarından bir gökkuşağı oluşturamaz zihninde. Zihninde gökkuşağı oluşmaz ise, yüreğin sana iletilen hiçbir ses ile titremez.

Işte bu yüzdendir ki, duymak çok mühim bir meseledir. Sesin de bir rengi, yolu ve yolculuğu vardır.

Yorumlar (0)
banner1474
hafif yağmur
Namaz Vakti 22 Şubat 2020
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:53
İkindi 15:52
Akşam 18:23
Yatsı 19:42