banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

20.11.2019, 08:54 22

SERBEST ÇALIŞMA

            Milenyumda doğan çocukların hemen hepsi kendi işini kurmanın hayallerini kuruyor. Bu kuşak mensuplarının en önemli özelliklerinden birisi çok çabuk sıkılıyor olması. Nasıl sıkılmasınlar ki… Çocuklar “kaydırma” çağında dünyaya geldiler. Telefonların kaydırma hareketleri arasında zamanlarını geçiriyorlar. Herhangi bir konuda bir bilgiye ihtiyaç duydukları zaman bu bilgiyi Youtube, Tedx, Coursera gibi platformlardan rahatlıkla elde ediyorlar. Bunların dışında birçok üniversitenin online ve ücretsiz olarak sunduğu birçok kurs söz konusu.

            Dolayısı ile bu kuşan üniversiteye geldiği zaman edinmek istediği birçok konuya hakim vaziyette geliyor. Üniversitede de derste anlatınlar slayttan öte geçmeyince de çocuklar haklı olarak sıkılıyor. Dünyanın hemen her yerindeki üniversiteler bu durumla nasıl başa çıkacaklarının cevaplarını arıyor. Değişik öğrenme metotları geliştirerek öğrencileri derste daha aktif, derste katılımcı yapmanın çarelerini arıyor.

            Benzer şekilde bu kuşağın en önemli özelliklerinden birisi de zorlama ile iş yapmadıkları. Onlara bir şey yaptırmak istiyor iseniz onların istemesini sağlamalısınız. Bugün birçok şirket çalışanlarından daha fazla verim alabilmek için birçok kafe ile işbirliği içerisine gidiyor. Örneğin Starbucks gibi kafelerde iş köşeleri oluşturmaya başladı. Bu sayede insanlar üzerlerinde mesai ya da yönetici baskısı olmadan, kendisini özgür hissettiği bir ortamda işlerini yürütüyor.

            Bu çalışma modeli aslında yeni imiş gibi gözüküyor olsa da sanayi devrimi öncesinde de insanlar bu tip çalışma modellerini benimsemiş idi. Üretimde daha fazla verimliliğin sağlanması adına üretim bantları oluşturulmuş ve çalışanların da buna uyması beklenmiştir.

            Teknolojinin değişmesi ve gelişmesi ile beraber çalışma hayatının da kuralları değişmeye başladı. Teknoloji ile beraber artık masalarından, kullandıkları bilgisayar ve tabletlerden kendi işlerini hallettikleri gibi dünyanın değişik bölgelerinden insanlar ile partnerlik kurup yeni iş modellerinin de ortaya çıkmasına neden oluyorlar. Airbnb bunun en tipik örneklerinden birisidir. İnsanlar kullanmadıkları odaları kiraya vererek yeni bir sektörün doğmasına neden oldu.

            Dünyada belirli aralıklarla ortaya çıkan ekonomik durgunluklar ve krizler ile beyaz yakalıların işsiz kalması bu tip sektörlerin doğmasında rol oynayan itici bir güç oldu. Dolayısı ile işten işe zıplayan, işyeri markasına daha az sadık olan bir çalışan kitlesi ortaya çıktı. Bundan sonraki süreçte esnek çalışma, serbest çalışma gibi iş modellerinin şekli ve yapısı daha da şekillenecek. 

Yorumlar (0)
banner1474
29°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:00
Güneş 05:00
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:09