Sendika Başkanı Çakmak’tan tepki! Sağlık çalışanları çok zor durumda!

Sendika Başkanı Çakmak'tan tepki! Sağlık çalışanları çok zor durumda...
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sendika Başkanı Çakmak’tan tepki! Sağlık çalışanları çok zor durumda! Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakıldığını belirtti.

 

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, salgınla kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakıldığını belirterek, sorunların çözülmesini gerektiğini söyledi.

saglik calisanlari Ana Manşet

 

YÜZDE 83’Ü O SENDROMDA
Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, “Ebeler Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamada “Pandemi Döneminde Sağlık Çalışanları Araştırması” sonuçların çalışanların durumunu net bir biçimde anlattığını söyledi. Çakmak, “Ebe arkadaşlarımız anne ve bebek sağlığı için şifa dağıtıyorlar ama 10 yaşından küçük çocuğu olan annelere idari izin yok. Süt izni kullanan sağlık çalışanı annelerde idari izinden mahrumlar, yani bebekleri bile mağdur ediliyor. Kendi bebeklerinden ayrılar ama ailelerin bebeklerine kavuşmasını sağlıyorlar. Böyle bir çalışma düzeni içerisinde sağlık çalışanları hizmet üretmeye çalışıyor. Sendika olarak yaptığımız, araştırmamıza göre; Sağlık çalışanlarının yüzde 79’u pandemi dönemi boyunca kendilerine gereken değerin verilmediğini yüzde 92’si aldıkları maaş ve döner sermayelerin yeterli olmadığını belirtmektedir. Çalışanların yüzde 54’ü emeklerinin karşılığının verilmediğini yüzde 70’i geleceğe dair kendini güvende hissetmemektedir. Yüzde 75’inin bu dönemde en büyük kaygısı virüsü aile bireylerine bulaştırmak olmuştur. Yüzde 83’ü psikolojik olarak tükenmişlik duygusunu yaşamıştır” dedi.

KARŞILIĞI BU OLMAMALI
“Ebe arkadaşlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler biran önce hayata geçirilmelidir” diyen Başkan Çakmak şunları söyledi: “Sağlık çalışanlarının dile getirdiği bu meseleler üzerinde durulmalı ve çare üretilmelidir. Özveri ile yürütülen bir mücadelenin karşılığı bu olmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak sorunlara çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği ve mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir