doğa calven duru
 
5s dikey izosam bilgi

Sel Felaketinden Acı Haber! Can Kaybı Artıyor

Sel Felaketinden Bir Acı Haber Daha
Daha Fazla Göster

Sel Felaketinden Bir Acı Haber Daha! Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Karadeniz’deki sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 70’e yükseldiğini bildirdi

AFAD’dan yapılan son açıklamaya göre; sel nedeniyle 3 ilde toplam can kaybı sayısı 70’e yükseldi. Sel bölgesinde haklarında kayıp ihbarında bulunulanlar için başlatılan arama çalışmaları devam ediyor. Kastamonu’da sel nedeniyle yıkılan binanın müteahhidi için gözaltı kararı verildi.Kastamonu’da can kaybı sayısı 60 oldu. Sinop’ta 9 ve Bartın’da ise 1 can kaybı var.

GÖZALTI KARARI VERİLDİ

Kastamonu ve Sinop’ta kayıp vatandaşları arama çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.Öte yandan felaket sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Kastamonu’daki yıkılan bir binanın müteahhidiyle ilgili gözaltı kararı verildi.  İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “Yapılacak teknik inceleme ve bilirkişi raporları doğrultusunda gereğine tevessül edilecek olup yıkılan bir binanın müteahhidi hakkında gözaltı kararı verilmiştir. Ayrıca ölen vatandaşlarımızın kimlik tespit çalışmaları ile ölü muayene ve otopsi işlemleri de devam etmektedir” denildi.

KÖPRÜ KURULDU

Selin en çok vurduğu Kastamonu’nun Bozkurt İlçesi’nde yıkılan ve zarar gören binalar ile çevredeki yapılarda arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları aralıksız devam ediyor. İlçede yıkılan köprünün TSK tarafından seyyar köprü kuruldu.

EKİPLER SEFERBER

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), polis ve jandarma teşkilatına bağlı arama kurtarma ekipleri ile belediyeler, ilçede sel felaketinin yaşandığı 11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın kenarında yıkılan binanın enkazındaki çalışmalarına devam ediyor. İlçe merkezindeki çarşıda yürütülen çalışmalar kapsamında selde zarar gören iş yerleri temizleniyor. Bazı iş yeri sahiplerinin de kurtarabildikleri malzemeleri taşıdıkları gözleniyor.

ÇIKARMA GEMİSİ GÖNDERİLDİ

Sinop Türkeli’deki arama kurtarma çalışmaları da devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kurtarma çalışmalarına destek sağlaması amacıyla bölgeye çıkarma gemisi gönderildiğini söyledi. Gemi, mahsur kalan vatandaşların ve araçların tahliyesi için kullanılacak.

Bartın’ın Ulus ilçesinde ise selden en çok etkilenen Zafer köyünde ağır hasar gören binaların kontrollü yıkımına başlandı.

Fabrika yanında derenin taşması sonucu alt katı tamamen yıkılan 2 katlı ev, iş makineleri yardımıyla kontrollü şekilde tamamen yıkıldı.

Çalışmalar sırasında kolluk kuvvetleri de güvenlik tedbiri aldı. Ev sahiplerinin sel felaketinin yaşandığı sırada İstanbul’da olduğu öğrenildi.

Ağır hasar gören evlerin yıkımına devam edilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir