Şehir

ŞEHİR

Şehirlerin temizliği sadece ve sadece belediyelerin çalışması ile mi hallolur?

Bana göre, tabiki hayır!

Belediyelerin asli görevlerinden biri şehri temizlemek, şehri temiz tutmak ama; bu işler sadece belediyelerin çalışması ile olmuyor.

O şehirde veya o beldede yaşayanlara da büyük görevler düşüyor. Asıl olan temizlemek değil, kirletmemek olmalı…

Geçenlerde dünya kupası maçlarında Japonya’yı seyrettim. Japon seyirciler milli maçlarından sonra oturdukları yerleri temizlediler. Bir tane bile çöp bırakmadılar.

Bu nasıl bir bilinç, bu nasıl bir eğitim! Bizim maçları da görüyoruz. Bırakın kendi pisliklerini toplamayı, oturdukları koltukları bile söküyorlar.

Motorlu araçlar her bir iki senede bir muayeneye gider ama; şehre bakıyoruz özel halk otobüsleri, minübüsler, kamyonlar, hepsi egzozundan simsiyah duman salıyor. Havayı zehirliyorlar, insanları, çocukları zehirliyorlar!

Kimsenin umurunda değil! O araçlar bir dahaki muayeneye kadar havayı zehirlemeye devam ediyorlar.

Aynı şekilde Samsun Limanı’nda gemilere malzeme yükleniyor ama; hava karardıktan sonra yüklemeye başlıyorlar. Gündüz yüklemiyorlar çünkü, gündüz o toz duman herkes tarafından görülüyor.

Onun için hava karardıktan sonra yükleme işini yapıyorlar, eğer rüzgar Samsun’a doğru esiyorsa, o toz tabakası tamamen Samsun şehrinin üstüne geliyor. Bugüne kadar da hiçbir Allah’ın kulu sen ne yapıyorsun, şehri kirletemezsin, bunun tedbirini al demedi.

Bu görev kiminse harekete geçmesi şehri zehirleyenleri ikaz etmeli… Gerekli işlemi yapmaları gerekir!

Bu şehir bu kadar sahipsiz mi? Seçim zamanları her türlü şeyi söylüyorsunuz, ondan sonra da Ankara’nın yolunu tutunca her şey unutuluyor. Tabiki bu iş sadece seçilmişlerin değil, başta ita amiri olmak üzere herkesin görevi…

Buradan herkese açık çağrı yapıyorum. Şehri kirletenlere, havayı kirletenlere, suyu kirletenlere, doğayı kirletenlere karşı etkin bir mücadele yapılması gerekir. Bekleyip göreceğiz! İnşallah yetkililer bu sesimizi duyup gereğini yaparlar, bizler de onları alkışlarız…

Temiz bir Samsun hayali ile kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE

banner1134

banner1142

banner1127