doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey arslan bilgi

SASKİ Su Kesintisinin Sebebini Açıkladı: ‘Sorumsuz Vatandaşlar’

saskiden-su-kesintisi-aciklamasi
Daha Fazla Göster

SASKİ Su Kesintisinin Sebebini Açıkladı: ‘Sorumsuz Vatandaşlar’ Samsun’da günlerdir yaşanan su kesintileriyle bayramı zehir eden SASKİ, kesintilerin sorumlusu olarak vatandaşları gösterdi

Samsun’un birçok ilçesinde günlerdir devam eden su kesintileri vatandaşa bayramı zehir etti. Tepkilerin odağında olan ve gündemden düşmeyen SASKİ nihayet sessizliğini bozdu. Sosyal medya hesabından kesintilerin vatandaş kaynaklı olduğunu açıklayan SASKİ, vatandaşların kasıtlı olarak suları kestiğini iddia etti.

DEMİR’İ GÖREVE ÇAĞIRDILAR

Canik, Havza, Terme, 19 Mayıs, Asarcık, Alaçam, Tekkeköy, Atakum, Asarcık, Bafra ilçelerinde bazı mahallelerde su kesintisinin günlerdir devam ettiğini sosyal medya hesaplarından duyuran vatandaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i göreve çağırdı.

saski ic 1 Ana Manşet

SUYU TASARRUFLU KULLANALIM

SASKİ’den yapılan ilk açıklamada su kesintilerinin nedeni, hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, kırsal mahallelere göç ve tarımsal sulama olarak açıklanırken, “Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, Kurban Bayramı dolayısıyla halkımızın kırsal mahallelere göç etmesi ve kırsal alanlarda yapılan tarımsal sulama, depolarımızdaki su seviyesinin düşmesine, dolayısıyla da bazı bölgelerde su sıkıntısının yaşanmasına sebep olmaktadır. Kovid-19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde hayati öneme haiz suyumuzu israf etmeden tasarruflu bir şekilde kullanalım.” ifadelerine yer verildi.

saski ic 2 Ana Manşet

İSALE HATTINA ZARAR VERİLDİ

Bir diğer açıklamada ise, bahçelerini sulamak isteyen vatandaşların isale hattına zarar verdiğini iddia eden SASKİ, tamiratı bayram sonuna bıraktıklarını belirterek, “Nebiyan İçmesuyu Arıtma Tesisinden su temin edilen yaklaşık 50 mahalleden birisi olan İkizpınar Mahallesinde bulunan isale hattına bahçelerini sulamak isteyen kişilerce kırılarak zarar verilmiş ve kullanılamaz hale getirilmiştir. Söz konusu hattın tamiratının şimdi yapılması durumunda tamirat için yapılması gereken su kesintisinden geniş bir bölgenin etkilenmesi ve Kurban Bayramı dolayısıyla kırsal alanda artan nüfusu da göz önünde bulundurarak boru hattı tamiratı bayram sonrasına bırakılmıştır. Sorumsuz kişilerin sebebiyet verdiği boru hattı arızası tamiratının planlandığı zamana kadar İkizpınar ve Gazibeyli mahallelerimize zarar verilen boru hattından su verilemeyecektir. Süreç boyunca İkizpınar ve Gazibeyli mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın su kesintisinden daha az etkilenmeleri için tankerle su takviyesi yapılacaktır. İlgili vatandaşlarımızın bilgisine saygıyla sunulur” dedi.

saski ic 3 Ana Manşet

KESİNTİNİN NEDENİ SORUMSUZ VATANDAŞ

SASKİ tarafından yapılan son açıklamada ise, tahliye vanasının kasıtlı olarak kapatıldığı iddia edilerek,  “Arife günü Canik Devgeriş deposundan üst kotlardaki bir çok köye su ileten terfi hattının tahliye vanası sorumsuz bir kişi tarafından kasıtlı olarak kapatılarak su akışı kesilmiştir. Bayramın birinci günü de Canik Gürgenyatağı mevkiindeki deponun vanası kasıtlı olarak kapatılarak köylere su akışı engellenmiştir. Bayram sabahı erken saatte bu durum yerinde tespit edilmiştir. Söz konusu müdahaleler ile ilgili tahkikat devam etmektedir. Bu tür olumsuzluklara rağmen SASKİ olarak su yetersizliği olan köylerimize tankerler ile yoğun destek verilmektedir. 2020 yılında 87 köyün içme suyu problemi çözülmüştür. 2021 yılında bu güne kadar 75 köye içme suyu temin edilmiştir. Halen su yetersizliği olan köylerimizde çalışmalarımız devam etmektedir.” denildi.

AYŞE ÇOLAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir