Mahmut Erdoğan ile Seçim Vitrini 30 Kasım Perşembe Mahmut Erdoğan ile Seçim Vitrini 30 Kasım Perşembe

Samsun Akademik Odalar Birlikteliği Sözcüsü Cevat Öncü, meydana gelen sel felaketinde ihmaller olduğunu, felakete dönüşen doğa olaylarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin son beş yıl içerisinde bu anlamda ciddi adımlar atmadığını öne sürdü.

DENİZE ULAŞTIRAMIYORSUNUZ

Öncü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, her yoğun yağmurda Samsun'da benzer görüntülerin yaşandığını söyledi. Öncü, "'Geleceğin Şehri' diye slogan üreten Sayın Mustafa Demir’e sormak gerekiyor. Bu kentin öncelikleri, yapılmış olanları yıkmak, değiştirmek, mevcut Marina'yı doldurup daha büyüğünü yapmak ve çeşitli görsel kent makyajları gibi işlere kaynak ve enerji harcamak mıdır? Yoksa sel, seylap, heyelan ve de deprem gibi doğa olaylarına karşı kenti drençli hale getirmek midir? 5 yıla yakın bir süredir görevdesiniz, Kent risklerinin azaltılması için neler yaptınız? Ne gibi tedbirler aldınız? Daha siz; neredeyse her yağışta göle dönen Atatürk Bulvarı'nda biriken suyu 100-200 metre yakınındaki denize ulaştıramıyorsunuz. Bugününü yönetemediğiniz Samsun'da nasıl oluyor da 'Geleceğin Şehri' olmaktan söz ediyorsunuz?" diyerek tepkisini dile getirdi.

BİLİMSEL OLARAK PROJELENDİRİLMELİ

"Samsun için risk oluşturan, doğa olaylarının felakete dönüşmemesi için gerekli çalışmalar yapılmamış, yeterli tedbirler alınmamıştır" diyen Öncü sözlerini şöyle sürdürdü: "Kentin kaynakları bu anlamda yeterli ve doğru kullanılmamıştır. Samsun Akademik Odalar Birlikteliği olarak, seçimler öncesi hazırlamış olduğumuz Samsun Kent Raporu içerinde kent riskleri ve genel anlamda alınması gereken tedbirler belirtilmiştir. Samsun için her biri önemli olan deprem, sel, seylap, heyelan konuları bilimsel olarak bölgeleme çalışmaları ile detaylandırılmalı, sonrasında yine bilimsel olarak projelendirilmeli. Bu gibi konuları çözmek için öncelikle niyet etmek ve çalışmalar başlatmak gerekiyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi,Son beş yıl içerisinde bu anlamda ciddi adımlar atmamıştır."

BORA KARA 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN