Sanayi politikası

Türkiye 1960-1980 arasındaki dönemi darbeler ve siyasi istikrarsızlıklar ile harcamış ve Güney Kore gibi Doğu Asya ülkelerin bindiği sanayi trenini kaçırmıştır. Güney Kore, toplam imalat sanayii üretiminde dünya sıralamasında 1970’de (Türkiye 26.sırada, Güney Kore 46.sırada) Türkiye’nin oldukça gerisinde olmasına karşın şu an bu sıralamada 5. sıraya kadar yükselmiştir. Başarıyla uyguladığı stratejik sanayi teknolojileri politikaları sayesinde Samsung, Kia ve Hyundai gibi global markalar açığa çıkarmış ve oyunun kurallarını değiştiren yeniliklere imza atan bir ülke haline gelmiştir.

İlk Türk uçağı Vecihi 1924, ilk yerli motor Gümüş Motor 1960, ilk yerli otomobil Devrim 1961, İlk yerli bilgisayarlar Uslu ve Boncuk 1970 ve ilk yerli cep telefonu Aselsan 1990 yıllarında Türkiye bu girişimleri açığa çıkarmıştır. Maalesef Türkiye bu yıllarda iç meseleleri ile uğraşarak bu fırsatları heba etmiştir.

2002 seçimleri sonrası siyasi istikranın sağlanması ile birlikte makroekonomik göstergelerde yaşanan iyileşme Türkiye ekonomisinin önemli bir sıçrama yapmasının önünü açtı. 2008 yılına kadar bu istikrarı sağlayan Türkiye, orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine çıkmak için sanayi temelli ekonomi politikalarına ihtiyacı vardı. Küresel finans krizi, Ortadoğu’daki artan jeopolitik gerilim ve Gezi Parkı Eylemleri hükümetin bu ekonomik kalkınmaya odaklanmasını ciddi oranda engellemişlerdir.

İnatla vazgeçmediğimiz, tekrar ayağa kalktığımız bu dönemde 4. Sanayi devrimin bileşenlerin açığa çıkması ile beraber Türkiye Sanayi Strateji Belgesi (2015-2018) açıklanmıştır. Bu raporda yer alan stratejik hedefler şunlardır:

  • Sanayide bilgi ve teknolojiye dayalı yüksek katma değerli yerli üretimin geliştirilmesi
  • Kaynakların etkin kullanıldığı, daha yeşil ve rekabetçi sanayi yapısına dönüşümün sağlanması
  • Sosyal ve bölgesel gelişmeye katkı sağlayan ve nitelikli iş gücüne sahip sanayinin geliştirilmesi

Yine benzer şekilde BTYK’nın 29. Toplantısında Akıllı Üretim Sistemlerine (siber fiziksel sistemler, yapay zekâ/sensör/robot teknolojileri, nesnelerin interneti, büyük veri, siber güvenlik, bulut bilişim vb.) Yönelik Çalışmaların öncelikli olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. İlgili kuruluşlar olarak da Kalkınma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, YÖK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TÜBİTAK, Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İlgili Sivil Toplum Kuruluşlar, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, KOSGEB, TSE, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sorumlu tutulmuştur. Bu yazıya göre bu kuruluşlar bu konuda pozitif ayrımcılık yapmaları gerekiyor. (BTYK: Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu)

Türkiye Dünya’nın en güçlü ülkelerinden biri olmak istiyorsa diğer güçlü ülkeler gibi Sanayi hamlesini yapmak zorunda!

Almanya’dan son teknolojik makinalar ve Japonya’dan akıllı robotlar ithal ederek yine dışa bağımlı olmak istemiyorsak kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda Samsun’da oluşturulabilecek Samsun Dijitalleşiyor çatısı ile bir dizi faaliyetlerde bulunabiliriz. Bu faaliyetler Akademi 4.0, Deneyim 4.0, Akıllı Tarım, Akıllı Şehirleşme, Girişimciler için Finansman modelleri, Mevcut işletmeler için fırsatlar, Yüksek İstihdam, Gelişmiş Sanayi ve Avrasya Üretim Merkezi Lider Ülke Türkiye konseptini benimseyebiliriz.

Kalkınma için gereken son hamlemizi, sanayi hamlemizi yerine getirelim.  

YORUM EKLE

banner650

banner826