banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

10.10.2019, 09:21

SANAYİ…

Geçenlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’in ticaret sanayi odası başkan ve yöneticileri ile yaptığı bir basın toplantısına tanık oldum.

Tabi ki sayın başkan, Samsun’daki bütün sivil toplum örgütleriyle derneklerle vatandaşlarla toplantı yapacak, onların düşüncelerini alacak şikayetlerini dinleyecek neler istediklerini not edecektir…

Öyle tahmin ediyorum ki vatandaşlarla yapmış olduğu toplantılarda, ona iletilen en fazla sorunun başında iş sorunu gelmektedir diye düşünüyorum.

İşsizlik sorunu kanayan bir yara, bu sadece Samsun’la ilgili değil Türkiye’de bu sorunu yaşamayan il, ilçe yoktur.

Bu sorun nasıl çözülür diye sorarsanız bana göre bu sorunun çözülmesi için sanayinin gelişmesi gerekli.

Sanayi demek;

Üretim demek,

İş gücü demek,

İş ve aş demek,

Samsun, henüz kimliğini bulamadı.

Sanayi şehri mi?

Tarım kenti mi?

Turizm kenti mi?

Belli değil…

Bana göre hepsinden birazcık var

Sanayinin gelişmesi için, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere herkese görev düşüyor.

Bugüne kadar yerel yönetimler, bu sektörün gelişmesi için yeteri kadar destek olamadı… Onun için Büyükşehir Belediye Başkanı ve STSO Yönetim Kurulu Başkanı ve yönetiminin yapmış olduğu toplantıyı önemsiyorum.

Fakat bu toplantıların bu kadarla kalmaması gerekir. İnşallah oda temsilcileri de üzerlerine düşen görevi yapar plan ve programlarını hazırlar… Yeni sanayi sitelerinin kurulması için sanayicilerin muhakkak başta Büyükşehir olmak üzere ilçe belediye başkanları ile irtibatlarını kesmemeli, onları muhakkak işin içine sokmaları gerekiyor.

Sanayi sitelerinin kurulması, yer bulunması çok önemli… Bu sorunlar da ancak ve ancak belediyeler vasıtası ile çözülebilir. Onun için herkese görev düşüyor.

Bekleyip göreceğiz… Ama Mustafa Demir’in STSO ile iletişim kurması bile güzel bir şey… İnşallah devamı gelir…

Yorumlar (1)
gökan töre 5 ay önce
samsun sanayi kenti değildir,olmamalıdır.sanayicilere verilmeyen destek kalmadı oto tamirinden ileri gidilmedi.samsun net turizm ve tarım şehridir.sanayicilere verilen destek turizm ve tarım a verilseydi bu şehirde başka şeyler konuşulurdu.
banner1474
18°
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2020
İmsak 05:42
Güneş 07:07
Öğle 12:53
İkindi 15:56
Akşam 18:29
Yatsı 19:48