Karadeniz’in en önemli deniz ticaret noktalarından biri olduğu gibi aynı zamanda tarihi, doğal ve turistik alanları ile de karşımıza çıkıyor. Her sene binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Samsun birçok mavi bayraklı plajı da bünyesinde bulunduruyor. Sizlere deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini çıkarabileceğiniz birbirinden güzel plajlar bulduk. 

SAMSUN'UN GÜZEL PLAJLARI;

YAKAKENT SAHİLİ; 

İlçe merkezindeki 2,5 km’lik sahil bandı, özellikle yaz aylarında hareketlidir. Bunun yanında toplam 14 km’lik sahil şeridi de halkın rahat ve huzurlu bir şekilde denize girebildiği plaj konumundadır. İlkbahar ve yaz mevsimiyle birlikte sahil şeridinde bulunan kafeler, çay bahçeleri ile canlı müzik yayını ve animasyon aktiviteleri yapan mekânlar yoğun bir şekilde talep görmektedir.

COSTAL SAHİLİ;

Gelemen mevkinde yer alan Costal sahili, Karadeniz Bölgesi kıyı kuşağındaki kum kalitesi en yüksek doğal plajlardandır. Hacı Osman Korusu da bu bölgede bulunmaktadır. Mevcut koru, ender kalan kıyı ormanlarına güzel bir örnektir. Buradan iç kısma doğru hareket edildiğinde Kapaklı Pınar Tepesi, Kıran Tepe ve Azman Tepesi sıralanmaktadır. Bu tepeler ile sahile yakın olan Asarağaç Tepesi halkın doğa yürüyüşü ve mesire alanı olarak kullanabileceği noktalardır. Asarağaç Tepesi’nde bir de seyir terası bulunmaktadır.

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’dan down sendromlu Zeynep'e anlamlı hediye Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’dan down sendromlu Zeynep'e anlamlı hediye

NAZAR PLAJI;

Samsun’un merkezine yakın konumda bulunan Nazar Plajı, tatilcilerin en sık tercih ettiği plajlar arasında yer alır. Bu göz alıcı plajın temiz kumu ve muhteşem manzarası eşliğinde keyifli bir deniz deneyimi yaşamanız mümkündür. Sahilde güneşlenirken martıların özgürce uçuşunu izlerken, Karadeniz’in berrak sularının tadını çıkarabilirsiniz. Nazar Plajı’nın çevresinde birçok lezzet durakları bulunur. Plajdan çıktıktan sonra, bu mekanlarda damak zevkinize hitap eden lezzetlerle karnınızı doyurabilir, Samsun’un enfes yöresel lezzetlerini deneyebilir ve sevdiklerinizle deniz manzarası eşliğinde keyifli sohbetlere dalabilirsiniz.

SUKAY (KABLOLU SU KAYNAĞI) TESİSLERİ;

Bandırma Vapuru’nun hemen doğusunda yer alan tesis, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuş ve 1 Temmuz 2011 tarihinde halkın kullanımına açılmıştır. Karadeniz’in ilk su kayağı tesisi unvanına sahip proje, aynı zamanda Türkiye’nin deniz üzerine kurulmuş ilk su kayağı tesisi olma özelliğini de bünyesinde taşımaktadır.

SAHİL YOLU VE SEVGİ GÖLÜ;

Mert Irmağı ile Samsun Port (Liman) arasındaki sahil şeridi, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek  halkımızın denizle buluşması sağlanmıştır. İlkadım sınırları içerisinde, yaklaşık 8 km’lik bir kısım sahil şeridi ve gezi yolu olarak düzenlenerek halkın balık tutabileceği, yürüyüş yapabileceği, bisiklet kullanabileceği ve şehrin gürültüsünden bir süre sıyrılabileceği bir rekreasyon alanı oluşturulmuştur. Samsunum-1 Gemisinin de hizmet verdiği sahil yolunun doğusunda Sevgi Gölü yer almaktadır. Yapay olarak oluşturulan Sevgi Gölü görülmeye değer mekânlardandır.

ATAKUM PLAJI;

Orta ve Doğu Karadeniz’in en uzun sahili ve plajı konumunda olan Atakum Sahili, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda yeniden düzenlenmiştir. Yaklaşık 10 km’lik sahil yolu düzenlenerek plaj tarafına, sık aralıklarla soyunma kabinleri ve tuvaletler (Ücretsiz hizmet vermektedir) yerleştirilmiştir. Bunun yanında yürüyüş ve bisiklet yolu da ayrı ayrı planlanmıştır. Aynı zamanda sahil yolu araç trafiğine açık olacak şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca çocuklar için belirli aralıklarla oyun parkları da kurgulanmıştır. Karadeniz’in gözbebeği Atakum Sahili, “Mavi Bayraklı Plaj” sayısıyla da dikkati çekmektedir. Zira son yıllarda, sahil boyunda artan turistik ve butik otel sayısı bunun bir yansımasıdır. Atakum Sahili, ayrıca eğlence hayatına da hitap etmektedir. Sahil yolu üzerinde sayısız eğlence mekânları ve kafeler ardı ardına sıralanmaktadır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: Haber merkezi