Samsun'da  bulunan camiler vatandaşlar tarafından merak ediyor. Samsun'da en bilinen ahşap camileri sizler için derledik. Samsun'daki "ahşap camilerin isimleri," "en eski ahşap cami hangisidir?" sorularının yanıtı yazımızda.

Samsun'da"Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri" başladı Samsun'da"Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri" başladı

Samsun ve ilçelerinde 121 ahşap cami bulunmaktadır. İl genelinde bulunan bu camiler arasında tarihe meydan okuyan camilerde bulunmaktadır. Peki, "Samsun'daki ahşap camilerin isimleri," "en eski ahşap cami hangisidir?" İşte o camilerden başlıcaları...

GÖĞCELİ CAMİ

Samsun'un ilk ahşap camisi olarak bilinen Göğceli Cami Çarşamba ilçesinde  1206 yılında Selçuklular döneminde çivi kullanılmadan inşa edilmiş bir camidir. Caminin yapımında karaağaç, dişbudak ve kestane ağaçları kullanılmıştır. 

ORDU KÖYÜ CAMİ 

Taceddinoğulları Beyliği tarafından yaptırılmış olan bu cami yine Samsun'un ilçesi Çarşamba'da bulunmaktadır. 

PAZAR CAMİ

Pazar Camii Samsun'un Terme ilçe merkezinde bulunmaktadır. Çeşitli zamanlarda restorasyon gören caminin yakın zamanda restorasyonu yapılmış ve beş vakit namazın kılındığı, ramazanda mukabelelerin okunduğu ,yaşayan bir cami konumundadır.

BEKDEMİR CAMİ

Samsun'un Kavak ilçesinde bulunan caminin süslemeleri kalem işi özelliğini taşımakta olup, bölgenin en güzel camilerindendir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.