Samsun'un En Az Nüfuslu İlçesi Hangisi? 17 İlçesi bulunan Karadeniz'in önemli şehirlerinden birisi olan "Samsun'un en az nüfuslu ilçesi hangisidir?", Samsun'un en sakin ilçesi hangisi? tüm bilgiler yazımızda...

Karadeniz Bölgesi'nin orta kısmında yer alan "Samsun'un en az nüfuslu ilçesi hangisidir?", ilçeye dair merak edilenler ilçenin coğrafi konumu ve Yakakent'e ait detaylar...

YAKAKENTTT.jpg

SAMSUN'UN EN AZ NÜFUSLU İLÇESİ

Samsun'da otomobil almaya giderken kaza yaptılar! Samsun'da otomobil almaya giderken kaza yaptılar!

Samsun ilinin 17 tane ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçelerin nüfusu en az olanı Yakakent ilçesidir. Yakakent ilçesi, Karadeniz'in kıyısında Sinop il sınırı geçit noktasında bulunmaktadır. Yakakent ilçesi Samsun'a 84 kilometre uzaklıktadır. Yakakent ilçesinde balıkçılık ve tütün ön planda görülmesine karşın turistik bir bölge olmasından dolayı yazın çok fazla turist ağırlamaktadır. Yakakent 1800 yıllarında Gerze’den gelen 3 – 4 aile ile kurulmuştur, 1893  ve 1895 yıllarında Rus işgalinden kaçan Doğu Karadenizlilerin ve 1922 yılında Selanik’ten gelen göçmenlerin yerleşmesiyle büyümüştür. 1896 yılında muhtarlık, 1963 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuştur..

GÜMENEZ ADI YAKAKENT OLDU

 İlçenin Gümenez olan ismi 1963 yılında, kıyı şehri anlamına gelen Yakakent olmuştur. 1991 yılında ilçe olarak teşkilatlanmıştır.

YAKAKENT COGRAFİ KONUMU

İlçenin, doğusunda Alaçam, batısında Gerze, Güneyinde Canik Dağları, Kuzeyinde Karadeniz yer almaktadır. İlçenin yüzölçümü 204 Kilometre karedir.. İlçe Merkezinin ortalama yüksekliği 3 metre. İlçenin rakımı ise ortalama 690 metredir.

YAKAKENTTT 11.png

YAKAKENT'İN NÜFUSU

Yakakent nüfusu 2021 yılı nüfus verilerine göre, 8.592. Bu nüfus, 4.201 erkek ve 4.391 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %48,89 erkek, %51,11 kadındır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

yakakent_6.jpg