doğa calven cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Av. İlhan Ayrancı: “Samsun’u Felaket Bekliyor”

samsunu-felaket-bekliyor-1110
Daha Fazla Göster

Av. İlhan Ayrancı: “Samsun’u Felaket Bekliyor” Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, Karadeniz’in siyanür tehdidi altında olduğunu belirterek, “Samsun’u bir felaket bekliyor” dedi

Samsun’un Kavak ve Havza İlçesi sınırlarındaki Şahin Dağları’nda altın arama faaliyetlerinin sürdürüldüğünü dile getiren Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, siyanürle altın arama yapılmasıyla Samsun’un büyük bir felaketle karşı karşıya kalacağını öne sürerek, çalışmalara bir an önce son verilmesi gerektiğini söyledi.

11 sahin daglari 1 Ana Manşet

‘TELAFİ EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Samsun Şahin Dağları’nda altın madeni arama çalışmasına devam ederken, bölgede sondaj kuyusu açmak için yapılan yollar nedeniyle çok sayıda ağaç katledildi. Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında bulunan alanda her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağını ve çalışmaların sürdüğünü kaydeden Ayrancı, “Şu anda dağın Havza tarafında çalışmalar devam ediyor. Karar vericilerin, bu durumun ülkeye kardan çok zarar getireceğini farkına varmalarını istiyoruz. Devlet 100 milyarlarca dolar harcasa da orada meydana gelecek zararı kapatması mümkün değil. Her geçen gün dünya bir iklim krizine doğru sürüklenirken, bizim elimizdeki bu değerlere sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

11 sahin daglari 2 Ana Manşet

3 BÜYÜK IRMAK TEHLİKE ALTINDA

Sosyal medyada başlattıkları imza kampanyasına tüm vatandaşları davet eden Ayrancı, “Bilim insanları küresel ısınma nedeniyle 2070 yılında Antalya’nın turizm ve tarımdaki yerini, Samsun alacak diyor. Bu nedenle Samsun’un ormanına, ovasına çok iyi sahip çıkmak lazım. Samsun, gelecekte Türkiye’nin en önemli turizm ve tarım şehri olacak. Şu anda bir çok kaynak suyumuz kurudu. Bu aşamada bile bölgeyi çok olumsuz etkiledi. Yöneticilerimizin de bu yanlıştan bir an önce dönmesi lazım. Siyanür 8 derecede buharlaşıyor. Buharlaşan siyanür 370 gün havada asılı kalabiliyor. Mert Irmağı, Yeşilırmak ve Kızılırmak zehirlenecek. Samsun halkına çok büyük zararlar verecek” diye konuştu.

11 sahin daglari 3 Ana Manşet 11 sahin daglari 4 Ana Manşet 11 sahin daglari 5 Ana Manşet

Merve İLHAN

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir